Raziskave kažejo, da se vsaj enkrat v življenju pojavi pri kar 75 odstotkih žensk, s seboj pa prinese neželene simptome, kot so srbečica, razdraženost, izcedek iz nožnice, bolečina med spolnim odnosom ali uriniranjem. Predstavljamo vam najpogostejše razloge, zakaj se razrastejo glivice in kakšne nevšečnosti to prinaša.
Jemanje antibiotikov
Ta zdravila so sposobna porušiti ravnovesje bakterij v telesu, kar zlasti velja za občutljivo okolje, kot je vagina, to pa ponovno ustvarja najboljše pogoje za razrast glivic.
Neprimerni higienski izdelki
Odišavljena mila in geli za prhanje lahko porušijo občutljiv vaginalni pH, kar pripelje do draženja sluznice in težav z izcedkom ter glivicami. Poskusite se izogibati izdelkov, ki povzročajo draženje, še posebno odišavljenih mil, vaginalnih dezodorantov in robčkov. Umivajte se zgolj z vodo. Milo, namenjeno vaginalnim predelom, pa uporabite za čiščenje kože okoli vagine, saj je nevtralen in ne poruši vaginalnega pH.
Pretesne obleke
Če opazite, da ste dovzetni za glivične okužbe, se izogibajte spodnjega perila, ki se tesno oprijema telesa, saj koža nima prostora za dihanje, ali pa ga vsaj ne nosite pogosto, saj lahko toplota, ki jo ustvarja, povečuje možnost za razrast glivic.
Oslabljen imunski sistem
Kemoterapija, okužba z virusom HIV in bolezni, ki vplivajo na normalno delovanje imunskega sistema, povečujejo možnost za nastanek glivičnih okužb, ki se lahko pojavijo ne le v vaginalnem delu, ampak tudi drugod po telesu, na primer na pljučih, jetrih in črevesju.
Previdno v nosečnosti
Glivična okužba je pogostejša med nosečnostjo zaradi sprememb, ki jih prinašajo hormoni, zlasti v zadnjem trimesečju, saj se poruši bakterijsko ravnovesje v vagini, imunski sistem pa je oslabel, kar glivice izkoristijo za čezmerno razširitev. Za izboljšanje obstaja tudi nekaj rešitev iz lekarne brez recepta, se je pa treba v nosečnosti pred tem pogovoriti z zdravnikom. Ključno je, da vam postavi diagnozo, saj se glivično vnetje lahko hitro zamenja z bakterijsko vaginozo in klamidijo. Podobno kot pri nosečnosti lahko tudi hormonska zaščita poruši bakterijsko ravnovesje, vendar to ne pomeni, da morate zato prenehati uporabljati tabletke. Obiščite ginekologa in skupaj bosta našla rešitev za težavo.
Učinkovito zdravljenje
Zdravljenje vsebuje zdravila proti vaginalnim glivičnim okužbam, ki vam jih bo predpisal ginekolog. Poznamo različne vrste zdravil, kamor spadajo: vaginalne tablete, ki si jih vstavite v nožnico z aplikatorjem, vaginalne kreme, ki jih v nožnico prav tako iztisnete z aplikatorjem, in oralne kapsule. Kratka kura s temi zdravili je učinkovita v večini primerov, občasno pa se epizode ponovijo; takrat se pogovorite z zdravnikom o možnosti dolgotrajnejšega zdravljenja.