Da bi lahko nenavadne spremembe prepoznali, morate kožo najprej dobro poznati in si jo seveda tudi redno pregledovati. Vsaka pigmentna sprememba, ki raste, spreminja barvo ali obliko, krvavi ali se v enem delu dviguje nad raven okolne kože, naj pritegne vašo pozornost. Če se porodi le kanček suma, da gre za preobraženo ali novo znamenje, ga kar se da hitro pokažite strokovnjaku.
Večina nas ve, da se moramo med 10. in 17. uro izogibati soncu. Dejstvo pa je, da smo lahko še posebno poleti izpostavljeni negativnim vplivom sonca tudi med vsakodnevnimi opravili, kot so recimo delo na vrtu, hoja v službo, sprehod, tek in drugo. Pred soncem se takrat lahko zaščitimo s primernimi lahkimi oblačili, pokrivali in sončnimi očali ter kakovostnimi zaščitnimi sredstvi. Pri slednjih je pomembna dosledna in pravilna uporaba: pol ure pred odhodom na sonce se namažemo s primerno količino zaščitnega sredstva, ki ga je treba ponovno nanesti vsaj vsaki dve uri. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje sicer priporočajo uporabo zaščitnih sredstev z zaščitnim faktorjem najmanj 30.
Ste bolj ogroženi, če imate več znamenj?
Pretirano izpostavljanje soncu je izjemno nevarno tudi zaradi tveganja, da zbolimo za kožnim rakom. Tega poznamo več vrst, v osnovi pa ga razdelimo na melanomske in nemelanomske vrste. Melanom se pojavi kadar koli v življenju, nemelanomski rak pa v glavnem pri starejši populaciji.
Zgodnja diagnostika je predvsem pri malignem melanomu zelo pomembna. Ozaveščenost, samopregledovanje in preventivni pregledi pigmentnih znamenj pri dermatologu so bistvenega pomena za uspešno zdravljenje. V bolj ogroženo skupino za razvoj kožnega raka sicer spadajo svetlopolti, svetlooki, svetlolasi, rdečelasi in pegasti ljudje, ki jih sonce hitro opeče in slabo porjavijo. Bolj ogroženi ste tudi, če ste imeli v otroštvu velikokrat opečeno kožo, če imate veliko znamenj, saj se melanom v 70 % pojavi na novo, v 30 % pa iz obstoječega znamenja, in če imate oslabljen imunski sistem. Pri moških se melanom najpogosteje pojavi na trupu, pri ženskah pa na spodnjem delu nog.
Opekline so močen dejavnik tveganja
A v resnici ni pravila. Kožni rak lahko prizadene kadar koli in kogar koli. Izjemno nevarne za vse so sončne opekline, saj z njimi povezujejo nekatere vrste kožnega raka, predvsem pa maligni melanom. V Avstraliji so ugotovili, da je veliko več melanoma pri ljudeh, ki so bili v življenju na soncu močno opečeni, zlasti če so bili opečeni v otroštvu in mladosti. Zdi se torej, da so opekline močen dejavnik tveganja za nastanek melanoma. Druge vrste kožnega raka pa so medtem bolj povezane s kroničnim izpostavljanjem sončnim žarkom in niso toliko posledica opeklin, ampak izpostavljenosti sončnim žarkom v vsem življenju.
Kožna znamenja so po navadi ovalne oblike in so lahko v premeru veliki od nekaj milimetrov do nekaj centimetrov. Barva teh znamenj je običajno enotna, svetlo rjava ali bež, lahko pa so znamenja temnejša pri osebah s temnejšim tenom kože. Ta znamenja so pogosto prisotna že ob rojstvu ali se pojavijo v otroštvu. Njihova velikost in število se lahko sčasoma povečata. Večina ljudi ima eno ali dve kožni znamenji, kar je popolnoma normalno in ne zahteva posebne pozornosti, večje število kožnih znamenj (običajno šest ali več, večjih od 5 mm pri otrocih ali 15 mm pri odraslih) pa je lahko znak osnovne genske motnje, kot je nevrofibromatoza tipa 1 (NF1). Takrat je potrebno nadaljnje zdravniško preverjanje.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Kožna znamenja večinoma ne potrebujejo zdravljenja, saj so popolnoma neškodljiva. Če pa vas motijo zaradi kozmetičnih razlogov, jih je mogoče zmanjšati ali odstraniti z lasersko terapijo, čeprav ta metoda ni vedno učinkovita in se znamenja lahko ponovno pojavijo.
Za prepoznavanje melanoma na koži je uporabna metoda ABCDE:
- ASIMETRIJA: je znamenje asimetrično?
- MEJE ali po angleško borders: ima nejasne in neenakomerne meje?
- BARVA ali po angleško color: ali spreminja barvo, ima več kot eno barvo?
- PREMER ali diameter: je njegov premer večji kot 6 mm?
- SPREMEMBA ali evolving: so se njegova velikost, oblika in lastnosti sčasoma spremenili?
Kdaj obiskati zdravnika?
Če opazite nenadne spremembe v barvi, velikosti ali številu kožnih znamenj ali če opazite kakršne koli druge nenavadne spremembe na koži, je priporočljivo, da obiščete dermatologa. Prav tako je pregled nujen, če se znamenja pojavijo skupaj z drugimi simptomi, kot so nenavadni izrastki na koži ali težave z živčevjem.
Zgodnja diagnostika, predvsem pri malignem melanomu, je zelo pomembna.
Še več lepotnih, modnih, zdravstvenih in prehranskih nasvetov najdete v priljubljeni ženski reviji BZ (Bodi zdrava), ki jo lahko kupite tudi v prodajalnah dm po vsej Sloveniji.