Pred več leti je na družabnem omrežju Facebook nastala skupina z imenom Mamice opremljajo. Cilj je bil na enem mestu združiti vse tiste, ki bi si radi izmenjevali mnenja in izkušnje glede gradnje in opremljanja. Danes omenjeni skupini sledi že več kot 90 tisoč oseb (med njimi niso samo mamice), stran pa kar kipi od množice odličnih idej in napotkov.
Skupini Mamice opremljajo sledijo vsi, ki se ne branijo kakšne dobre zamisli za urejanje doma. V njej je ponavadi dnevno več kot sto objav in prav vsaka med njimi je za koga koristna.
Tako izvemo, na primer, kako urediti omaro pod pomivalnim koritom v kuhinji, da bomo imeli tudi čistila, brisače in krpe smiselno pospravljene. Tisti, ki se odločajo za nakup med več izdelki, za mnenje pogosto prosijo preostale člane.
Prav tako se marsikdo obrne po pomoč na skupino, kadar potrebuje dobrega serviserja, projektanta ali pač kakega tretjega mojstra. Ali pa če se sreča s težavo, ki je sam ne zna odpraviti. Samo vprašati je treba, pa se vedno najde kdo, ki pozna odgovor.
Kako odstraniti vosek iz tkanine?
Pred časom je Petra povprašala skupino, kako odstraniti vosek iz tkanine. In hitro dobila dva uporabna odgovora. Po enem je treba na tkanino položiti papir in ga polikati z likalnikom, kar naj bi preverjeno delovalo tudi, če pade vosek na preprogo. Druga možnost pa je, da vosek odstranite z ledom. Tkanino daste v skrinjo, da zamrzne, nakar vosek samo postrgate z nje.
Kateri material položiti po tleh?
Nedavno se je tudi razvila debata, kateri material je najbolje položiti po tleh svojega doma. Večina se je strinjala, da je to vinil, saj se odlično čisti in na njem ne nastajajo praske. Anja, ki ima doma tudi dva mačja mladička z ostrimi kremplji, pravi, da ga ne menja za nič na svetu.
Svoj glas vinilu je dala tudi Brigita, ki ima ponekod v domu vinil, ponekod pa temen laminat. »Vinil je veliko odpornejši, medtem ko se na temnem laminatu vidita vsaka smet in prah, da o risih raje ne govorimo,« je komentirala. No, obstaja pa tudi nekaj takšnih, ki se jim laminat kljub temu zdi boljša izbira. Violeta kot njegovo prednost izpostavlja, da se po njem hodi tako »mehko« in da ima preprosto najbolj naraven, topel videz. V trgovini torej izvemo cene, v priljubljeni spletni skupini pa vse o praktičnosti in izkušnjah s posameznimi izdelki.
Družini prijazno stanovanje
Mamice so prav posebne arhitektke, saj jih ne skrbi samo, kako je stanovanje videti, ampak neprestano iščejo praktičnost, udobje in poskušajo vzpostaviti zdravo bivalno okolje. Tako pogosto stopijo še korak dlje. Ne pogovarjajo se samo o tem, kakšna barva stene bo najboljša za njihovo dnevno sobo, ampak raziskujejo tudi možnost pleskanja z bio barvami. S takimi, ki ne bodo sproščale morebitnih škodljivih snovi.
V zadnjem času so zelo priljubljene otroške postelje v obliki hiše, ki preprečujejo, da bi otrok med spanjem padel na tla, podnevi pa mu dajejo zavetje.
Ko iščejo posteljo za otroka, poskušajo najti tako, ki bo za otroke privlačna in varna. Zadnje čase so vedno bolj priljubljene posteljice v obliki hiške ali šotora, ki imajo ob ležišču leseno ogrodje, ki varuje otroka, da med spanjem ne telebne iz postelje, podnevi pa mu ta ista postelja omogoča varno okolje za igranje.
![hidrotehnik, urejanje-recne-struge, urejanje-vodotokov](http://cdn.kme.si/public/images-cache/150x150/2025/02/14/1a37c78736c5c347282a67edab955bca/67aefb2b09ab1/1a37c78736c5c347282a67edab955bca.jpeg)
Reporter.si
Ko voda pokaže moč: Kaj nas brani pred naslednjo naravno katastrofo?
Na vrhu lesenega ogrodja – nad posteljo – marsikdo razobesi okrogle LED lučke (t. i. lampijončke), ki poskrbijo za še bolj dovršen videz otroške postelje, hkrati pa lahko ponoči ostajajo prižgane, če se otrok boji teme. Ah, koliko je še tega. Mamice so nedvomno najboljše arhitektke, ko želimo ustvariti družini prijazno stanovanje.
Nasveti mamic za mamice
Članice, ki so pridružene skupini Mamice opremljajo, smo vprašali, česa se je treba po njihovem mnenju pri opremljanju doma nujno držati, če imamo majhne otroke. »Opremljajte sobico za otroka in ne za mamico,« so poudarile. »Postavite se v otrokov položaj, njegove potrebe, želje, razvoj, ne v modne muhe in kaprice mamic,« je svetovala Urša Čar.
Sara Bratuša Prejac pa dodala, da niti za hip ne pomislite, da otrokove igrače kazijo vaš urejeni dom. »Ko smo si na novo urejali svoj dom, nam je veliko ljudi dejalo, da bomo morali dati igrače stran, da se bo sploh videlo, kako imamo lepo. Ne, ne. Tukaj živi moja družina, moji otroci. To je naš dom. Imamo čudovite prostore in ogromno igrač. Ko vstopiš, se pač ob kakšno spotakneš. Dobrodošel v naš dom,« je povedala.
Nobene potrebe ni, da bi igrače ležale povsod po stanovanju
Ste eden izmed tistih staršev, ki počasi že ne vedo več, kam in kako pospraviti igrače, da ne bodo ležale povsod po stanovanju? To je gotovo najpogostejši izziv družin z majhnimi otroki. Kako torej čim smiselneje urediti igrače v otroških sobah, svetuje Tina Kaker, oblikovalka notranje opreme iz Lepote bivanja: »Smiselno se mi zdi, da so igrače v sobi razporejene tako, da so otroku na dosegu roke in sortirane po priljubljenosti – tiste, ki jih pogosteje uporablja, naj bodo v ospredju.«
Odprti regali s policami so po njenem super izbira, saj lahko nanje shranjujemo posamezne igrače (plišaste igrače, igre, avtomobile, punčke ...) ali pa postavimo prikupne košare ali zaboje, v katerih so spravljene kocke in druge drobne igrače.
»Tudi nizki regali, ki služijo kot klop za sedenje, so priročni, pod njimi so lahko globoki predali za igrače. Tak regal se lahko odpira od zgoraj, kot zaboj. Pohištvo z več funkcijami je v otroških sobicah zelo praktično,« poudarja.
Stopničasti regal s policami, v katerih se shranjujejo igrače, knjige in košare, hkrati pa se stopničke lahko uporabljajo za sedenje, je zgolj še en primer tovrstne praktične rešitve.
»Kasneje, ko preide otrok v najstniška leta, se nekatere igrače lahko preprosto nadomesti s knjigami in drugimi potrebščinami, ki jih adolescent želi in potrebuje. Predvsem pa je pri otroški sobi pomembno, da so igrače del opreme oziroma dekoracije. Naj bodo na vidnih in dostopnih mestih. Poleg tega naj se otroke upošteva pri razporejanju igrač, ker so navsezadnje oni njihovi primarni uporabniki,« zaključi.