Knjige za rešetkami

Podari knjigo, podari zgodbo – dijaki in učitelji zbrali skoraj 600 knjig in jih dostavili v zapor

Sonja Javornik / Revija Jana
5. 1. 2025, 15.00
Deli članek:

Tik pred prazniki je naša zgodba z začetka novembra dobila čudovito nadaljevanje. Ko je namreč pomočnica ravnatelja ŠC Ravne na Koroškem – Srednje šole Ravne Petra Kunc prebrala članek Čas za rešetkami, se je odločila za akcijo.

Sašo Švigelj
Od našega članka do dijaške akcije

Ker je v članku o življenju v zaporu prebrala, da bi na Dobu prišla prav še kakšna knjiga, je organizirala projekt Podari knjigo, podari zgodbo – dijaki in učitelji so v njem zbrali skoraj 600 knjig in jih tik pred božičem dostavili v zapor.

»Ko sem idejo predstavila ravnatelju Zdravku Pavlekoviću in nato timu, ki sva ga izbrala za ta projekt, so jo vsi podprli. Z letaki in radijskimi oddajami na šoli smo dijake in učitelje pozvali, naj donirajo knjige z namenom, da nekomu polepšamo praznične dni. V vodstvu šole smo si namreč že na začetku šolskega leta zadali, da bomo z različnimi projekti in drugimi dejavnostmi pri mladih spodbujali vrednote, kot so prijaznost, dobrodelnost, prostovoljstvo, pozornost, lepe geste, pozdravljanje …,« nam je zaupala Petra Kunc, ki je tudi organizirala primopredajo. »Kontaktirali smo osebje Zavoda za prestajanje kazni zapora Dob pri Mirni in bili so prijetno presenečeni ter veseli, ko sem jim zadevo razložila, še posebej so bili presenečeni nad številom zbranih knjig. Domenili smo se, da jih obiščemo in jim jih pripeljemo

O napakah in odpuščanju

Knjige so dijaki in učitelji naložili v šolski kombi. Med dijaki, ki so prispevali največ knjig, so Tadej Pečnik (dijak 4. letnika programa strojni tehnik), Julijan Cesar (dijak 2. letnika programa strojni tehnik) in Ema Marin Čegovnik (dijakinja 3. letnika programa računalniški tehnik), vsi trije so za nagrado šli s kombijem na Dob pri Mirni, v ekipi pa so bili poleg Kunčeve še ravnatelj Zdravko Pavleković in šolska knjižničarka Petra Makuc.

Sašo Švigelj
Dijaki in predstavniki šole so iz kombija zložili knjige, ki so potem morale tudi skozi rentgen – pravila v zaporu so pač takšna!

Dvig stebrov Pivka Ilirska Bistrica-17

Ekipa

Prenosno in distribucijsko omrežje čaka zgodovinski investicijski cikel

»Po poti smo se z dijaki pogovorili o tej dobrodelni akciji in ugotovili, kakšno razmišljanje smo pri njih na podlagi tega spodbudili. Vsi trije so imeli veliko povedati o napakah, ki jih lahko naredimo, o odpuščanju, o tem, da tudi dijaki naredijo marsikaj narobe, pa jih potem poskušamo spraviti na pravo pot, pa tudi o občutkih in nenavadnem dogodku, da gremo v zapor. Vzdušje med nami je bilo že v kombiju dobro. Ko smo prispeli v zapore, pa smo bili zelo presenečeni, kako lepo so nas tam sprejeli,« je povedala Kunčeva.

Kako fajn je v zaporu

Delegacijo šole je v zaporu pričakal direktor Zoran Remic z ekipo. Povedal je, kako veseli so akcije, saj bodo zapornikom v teh prazničnih dneh tudi tako lahko pokazali, da niso pozabljeni.

Nato so šolski delegaciji predstavili, kako poteka življenje v zaporu. »Med pogovorom smo ugotavljali, na katerih področjih bi lahko še naprej sodelovali (npr. da bi na šolo prišel kaznjenec, ki bi predstavil svojo zgodbo, da bi mlade opozoril, česa naj ne delajo, ipd.). Za nas so pripravili tudi darila, ki jih zaporniki sami izdelajo. Nato smo predali zbrane knjige in  poslali so jih skozi rentgenski aparat. Polni dobrih vtisov smo se poslovili in se po poti šalili, da naj dijaki ne povedo sošolcem, 'kako fajn je bilo v zaporu'. Pogovarjali smo se tudi o tem, kaj smo izvedeli in doživeli. Dijaki so rekli, da bodo sošolce spodbudili k sodelovanju pri drugih podobnih akcijah, saj so se počutili krasno, ko so s svojo dobrosrčnostjo polepšali dneve nekomu, ki je mogoče ne bo deležen nikjer drugje, kot smo izvedeli iz krutih zgodb zapornikov, ki so nam jih povedali zaposleni,« je še povedala Petra Kunc.

V knjižnico ZPKZ Dob pri Mirni je vpisanih 361 obsojencev, redno jih vanjo zahaja 260, tedensko pa beležijo od 60 do 70 obiskov knjižnice. »V ZPKZ Dob pri Mirni smo zelo hvaležni za gesto Srednje šole Ravne, s katero so se spomnili tudi ljudi, ki  prazničnih dni ne bodo mogli preživeti s svojimi bližnjimi. Iskreno se zahvaljujemo za donacijo knjig, ki bo obogatila našo zavodsko knjižnico ter popestrila prosti čas zaprtim osebam. Verjamemo, da se bodo tudi obsojenci razveselili novega čtiva,« pa so sporočili iz zapora.

Naj vam še zaupamo, da smo o dogodku obvestili tudi našega sogovornika, ki je za novembrski članek povedal vse o življenju v zaporu, in je bil seveda tega zelo vesel. Pa naj še kdo reče, da mediji nimamo pozitivnega vpliva na družbo!

Še več zanimivih vsebin najdete v reviji Jana.