Uradna medicina za težave s ščitnico najpogosteje priporoča hormonsko terapijo. Vendar obstaja veliko naravnih poti za podporo njenega delovanja. Med njimi so najpomembnejši pravilna prehrana in ustrezni prehranski dodatki, saj lahko prehranske navade močno vplivajo na zdravje ščitnice. Z ustreznimi informacijami lahko torej sami poskrbimo za njeno zdravje. Pa si poglejmo, kako.
Hranila, ki podpirajo ščitnico
Ščitnica za normalno delovanje potrebuje nekatere vitamine in minerale. Najpomembnejši med njimi je jod – brez njega ščitnica nima dovolj gradnikov za izgradnjo hormonov. Raven lahko preprosto dvignemo z uživanjem hrane, bogate z jodom – morske rastline, morske ribe in morski sadeži, jodirana morska sol, jajca, špinača, česen, šparglji, blitva, gobe, rumena buča in sezam.
Selen
Encimi z vsebnostjo selena ščitijo ščitnico v času stresa, saj delujejo kot odstranjevalci oksidativnega in kemičnega stresa. Beljakovine z vsebnostjo selena pomagajo uravnavati sintezo hormonov. Ti encimi in beljakovine uravnavajo tudi presnovo in raven hormonov v tkivih, krvi, možganih, ledvicah in jetrih. Selen ne nazadnje pomaga nadzirati zalogo joda. Zato je njegova vloga v telesu nepogrešljiva. Jejmo tuno, gobe, govedino, brazilske oreščke in sojo.
Cink, železo in baker
Prenizka raven cinka, bakra in železa v telesu lahko vodi do pomanjkanja nekaterih pomembnih ščitničnih hormonov in slabšega delovanja ščitnice. Cink bomo zaužili z govejim in puranjim mesom, ostrigami, ingverjem in polnozrnatimi živili. Odličen vir bakra so oreščki, gobe šitake, paradižnikov pire in temna čokolada, za vnos železa pa posezite po školjkah, drobovini, špinači, leči in fižolu.
Slovenija
Zavarovalnica Generali med peščico najboljših blagovnih znamk
Antioksidanti in vitamini
Antioksidanti imajo pomembno vlogo v boju z oksidativnim stresom in staranjem. Vitamini A, C in E skupaj z jodom in selenom pomagajo ščitnici zmanjševati oksidativni stres, medtem ko vitamini B, zlasti B2, B3 in B6, pomagajo proizvajati pomemben ščitnični hormon T4. Vitamin B2 vsebujejo rumenjak, divji riž, pšenični kalčki, pivski kvas; B3 je v perutnini, arašidih in otrobih; z vitaminom B6 pa so bogate ribe, jetra in sončnična semena.
Poiščite ravnotežje
Z naravno podporo ščitnici se lahko vaše počutje precej izboljša. Opravite teste za ščitnico, preverite pa tudi raven joda, selena in vitamina D v telesu. Jejte polnozrnato hrano, saj so polnozrnata živila polna multinutrientov. Uživajte v hrani in si vzemite čas zanjo.
Uporabljajte zelišča, kot sta žajbelj in ašvaganda, saj podpirajo delovanje ščitnice.
Razmislite tudi o dodajanju prehranskih dodatkov. Kakovostni multivitamini in minerali lahko pripomorejo k zdravju ščitnice. Preden se odločite za hormonsko zdravljenje, poskusite z omenjenimi naravnimi sredstvi. Uporabljajte zelišča, kot sta žajbelj in ašvaganda, saj podpirajo delovanje ščitnice. V kombinaciji z jodom in selenov lahko pomagajo povečati raven energije in podpirajo zdravo presnovo.
Premagujte stres. Kronični stres vodi do povišane ravni kortizola, glavnega stresnega hormona, ki sčasoma preobremeni ščitnico in vodi do hipotiroidizma. Zato so dober spanec, uravnotežena zdrava prehrana, redna vadba in vaje sproščanja glavni za uravnavanje hormonov in pravilno delovanje ščitnice.