Ribič, ki je med polotokom Pelješac in otokom Hvar zagledal nekakšne razbitine globoko v morju, najprej ni točno vedel, za kaj gre, zato je o svoji zanimivi najdbi poročal potapljačem iz Komiže. Na lokacijo je tako prispela ekipa potapljaškega centra ISSA iz Komiže pod vodstvom Siniše Ižakovića, ki se je potopila do globine 61 metrov in tam našla razbitine ameriškega bombnika B-24 Liberator iz druge svetovne vojne. Nadaljnje raziskave so pokazale, da gre za letalo z imenom Penny C.
Gre za letalo, katerega usoda in zgodba je dobro poznana
Najdeni bombnik je bil del ameriške 454. bombardirne skupine, 738. eskadrilje, pod poveljstvom poročnika Donalda R. Clarka, ki je 15. julija 1944 izvedla množični napad na cilje v Romuniji. Tistega dne je več kot 600 težkih bombnikov napadlo štiri rafinerije blizu Ploestija in črpališče Teleajenul, da bi zmanjšali sovražnikovo zalogo goriva, poroča potapljaški center ISSA. Ko je bilo omenjeno letalo zadeto s strani sovražnika je vsem devetim članom posadke uspelo iz njega skočiti s padali in se spustiti v morje med otokoma Hvar in Korčula. Letalo je še nekaj časa letelo in nato padlo v morje pri rtu Lovište in otoku Šćedar, kjer je ostalo neodkrito vse do danes.
Takoj po padcu letala so partizanski in ribiški čolni začeli z reševalno akcijo in uspeli rešiti osem članov posadke, je ugotovila ekipa potapljaškega centra ISSA. Za navigatorja letala, nadporočnika Paula L. Zumkellerja pa se zgodba žal ni končala srečno. Po pripovedovanju partizanov, ki so sodelovali pri reševanju, kaže, da je Zumkellerjeva kupola padala padla naravnost nanj in ga pokrila, zato se je verjetno zapletel v vrvi padala in se utopil še preden, da so do njega prišli reševalci.
Čeprav je bil opremljen z rešilnim jopičem, se domneva, da je zaradi pomanjkanja plavalnega znanja in verjetne panike aktiviral napihovanje rešilnega jopiča, preden se je rešil padalskega pasu. To bi lahko povzročilo poškodbo jopiča, ki je nato izpustil zrak, zaradi česar je najverjetneje umrl.
"Preživeli člani posadke so bili po zaslugi partizanov premeščeni na Vis, kjer so dobili potrebno pomoč in počitek. Po krajšem okrevanju so jih vrnili v domačo bazo San Giovanni pri Cerignoli v južni Italiji, s čimer se je končala ta dramatična epizoda, ki priča o nevarnostih in izgubah med zavezniškimi misijami nad okupirano Evropo," so še sporočili iz ISSA.