Ali kot pravijo ginekologi: ne morete tako malo jesti, da se ne bi zredili, zato morate več migati. Predvsem se nabira maščoba na trebuhu, ki je za zdravje najbolj nevarna. Po 40. letu vaše telo potrebuje približno 200 kalorij manj kot nekoč. Jejte večkrat in ne pretiravajte pri velikosti obrokov. Zaužijte najmanj pet obrokov na dan, od tega naj bosta dva nekoliko večja. Po drugi strani pazite tudi, da vnosa kalorij ne boste preveč zmanjšali: če boste na dan pojedli manj kot 1200 kalorij, boste zelo upočasnili presnovo, kar bo dodatno otežilo uravnavanje telesne teže. Lahko izberete tudi dieto s prekinitvenim postom in jeste le osem ur na dan, 16 ur pa se postite, a pazite, da ne pojeste preveč nezdravih kalorij v obliki slaščic, sendvičev in drugih nezdravih jedi. Z leti je dobro povečati vnos beljakovin, saj nas te nasitijo za dlje časa in poleg tega pri njihovi presnovi porabimo več kalorij. Uživanje beljakovin je pomembno tudi, ker pomaga krepiti mišice, ki z leti postajajo vse šibkejše.
Omilite razpoloženjske motnje
Po mnenju nekaterih strokovnjakov lahko razpoloženjske motnje omilimo z vnosom določenih hranil, denimo vitamina B in maščobnih kislin omega 3; njihovo pomanjkanje naj bi krepilo depresivne občutke. Vitamina B je več v perutnini, jetrcih, polnozrnatih izdelkih in leči, s kislinami omega 3 pa so bogati losos, tunina, sardine in laneno olje.
Gibajte se
Gibanje je zares najpomembnejše – tako za dobro počutje kot za vzdrževanje normalne telesne teže. Redno gibanje naj bi imelo večji vpliv na žensko telo v menopavzi kot hormoni. Priporočamo vam veliko hitre hoje, hoje v hrib, kolesarjenja, plavanja in aerobike, pri teh dajavnostih se lahko tudi družite. Trening za moč z utežmi je v teh letih zelo pomemben, prav tako lahko veliko naredite z raztezanjem, vpišite se na jogo, pilates ... Z gibanjem, predvsem z vajami za moč, boste močno zmanjšali možnosti nastanka osteoporoze.
Naspite se
Motnje spanja pripomorejo k povečanju telesne teže, še posebej pri ženskah v menopavzi. Pojavijo se zaradi različnih dejavnikov, kot so nočno znojenje, stres in motnje razpoloženja, obstruktivna apneja med spanjem, ter neposredno zaradi znižane vrednosti estrogena v telesu. Kronično pomanjkanje spanca vodi do večje dnevne utrujenosti in manjše fizične aktivnosti. Zvečer pazite, da ne jeste preveč in prepozno – to je zelo pomembno za dober spanec. Popoldne se izogibajte kofeinu, nikotinu in tudi alkoholu. Spite v lahkih, bombažnih oblačilih, ki so prijetna za kožo. Če se zbudite sredi noči, vstanite, popijte malo vode in se uspavajte z branjem knjige. Če pogosto leže v postelji razmišljate o vseh težavah ali v mislih pripravljate seznam stvari, ki jih morate opraviti naslednji dan, vam bo morda pomagalo pisanje dnevnika. Ni nujno, da vanj zapisujete vsak dan, čeprav so redni zapisi vsekakor priporočljivi. Tako se lahko konkretno in bolj konstruktivno spopadete z morebitnimi negativnimi mislimi in anksioznostjo.