Nikar ne čakajte, da se otroku nakopiči neznanje, saj bo tako veliko težje spremljal tekočo snov. Če vidite, da otrok ne mara matematike in ne sledi snovi, hitro ukrepajte, pogovorite se z njegovim učiteljem matematike, kako boste skupaj prebrodili težave. Mlajšim otrokom lahko pomagate tudi sami. Vadite na vsakem koraku, a nikar na silo in s kričanjem.
Matematika naj postane del vsakdana
Otroku razložite, da mu matematika lahko pomaga pri reševanju vsakodnevnih težav tudi v povsem preprostih vsakdanjih situacijah. Predstavite mu konkretne situacije, ko bo moral računati. Recimo – ko bo praznoval rojstni dan, bo treba torto razdeliti na toliko kosov, kolikor je povabljencev. Ali pa koliko denarja mora privarčevati za novo škatlo lego kock.
Igrajte se
Pri številnih družabnih igrah, med drugim tudi pri igri človek ne jezi se, je treba šteti. Na svetovnem spletu lahko otroku poiščete številne igre, pri katerih bo moral uporabljati znanje matematike, a se ob njih ne bo dolgočasil. Prav tako obstaja kar nekaj risank, kjer glavni junaki veliko računajo in štejejo.
Uporabite hrano
S hrano se otroci na preprost in zabaven način srečajo z ulomki. Sadež razdelite na polovico, tretjino, četrtino … Uporabite lahko tudi jogurte v lončkih, iz katerih otroci zgradijo stolp. Vsakokrat, ko pojedo en jogurt, se stolp zniža. Morda se bodo lotili kar vseh in stolp podrli do tal. Z otroki se lotite izdelave ogrlic iz makaronov. Zraven naj štejejo, koliko makaronov so porabili. Tudi žitarice za zajtrk v obliki obročkov lahko pridejo prav. Igrajte se števila s krožniki. Na papirnate krožnike napišite številke in otrok naj jih razvrsti po velikosti. Ali pa naj na vsak krožnik položi toliko makaronov, kot je zapisano število.
Vsi delamo napake
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Pri matematiki prav vsi delamo napake, tudi najboljši učenci. Naučite otroke, da sprejmejo svojo napako in jo poskušajo popraviti. Matematika je ravno zaradi naprezanja, da najdemo pravilen rezultat, lahko zabavna. In, dragi starši, nikar ne kritizirajte otrok, ko naredijo napako, raje jih spodbudite, da poskušajo najti pravo rešitev in naj ne obupajo.
Spodbuda in pohvala
Ko otrok ne obvlada določene matematične snovi, ga spodbujajte, da jo osvoji. Vaja dela mojstra! Prav tako ga pohvalite, ko bo uspešno rešil matematični test.
Izzivajte otroke, ki trdijo, da sovražijo matematiko
Vedno, ko začnejo otroci stokati, da ne marajo matematike, jih izzovite, naj vam pojasnijo, zakaj je ne marajo, kaj je tisto, kar jih spravlja v obup. Večina vam niti ne bo znala natančno razložiti. Otrokom prav tako poskušajte pojasniti, kako bodo v odraslem življenju potrebovali matematiko. Nikar jim ne potrjujte s stavki, da matematike pri svojem poklicu ne potrebujete.
Redno reševanje domačih nalog
Če bo otrok redno reševal domače naloge iz matematike, pri snovi ne bo imel toliko težav. Če nečesa ne razume, mu svetujte, pomagajte, razložite... pomembno je le, da nalog ne rešujete vi, ampak z otrokom samo sodelujete.
Ne govorite grdo o matematiki
Nikar otrokom ne razlagajte, da tudi vi ne marate matematike in da je popolnoma neuporabna. Naj bo vaš moto, vsi smo za matematiko, le da imajo nekateri srečo z učitelji, drugi pa nesrečo.