Ob omembi defibrilatorjev se namreč večina spomni na intenzivne filmske prizore, v katerih zdravniki in reševalci poskušajo z dramatično reanimacijo oživeti pacienta. Resničnost je vendarle nekoliko drugačna in defibrilatorji veliko enostavnejši za uporabo, kot to prikazujejo v filmih onkraj luže.
Avtomatski eksterni defibrilatroji (AED), ki jih najdemo na več kot 2000 lokacijah po vsej Sloveniji, namreč vsebujejo jasna zvočna navodila, ki uporabnika ves čas oživljanja vodijo pri uporabi.
V Društvu AED, ki skrbi za ozaveščanje, financiranje nakupov in vzdrževanje defibrilatorjev po vsej Sloveniji, so zato ob letošnjem svetovnem dnevu oživljanja pripravili posebno aktivacijo, ki nagovarja najbolj razširjen stereotip o uporabi te življenjsko pomembne naprave.
Ustvarili so plakate, ki se tematike lotevajo iz drugačne, besedne perspektive. Sporočilo kampanje se bo širilo tudi na družbenih omrežjih, kjer bo kampanja zaživela v obliki kratkih videov. Gledalci bodo spoznali AED, se naučili temeljnih postopkov oživljanja in podoživeli zgodbo nogometnega trenerja Gorana Stankovića, ki je na tekmi doživel srčni zastoj.
Matic Kosmač, bolje znan kot Kosmač Car Care, bo razbijal mite o defibrilatorju, študentka medicine Ema pa bo predstavila, zakaj so AED-ji pomembni.
S kampanjo želijo v Društvu AED tudi s pomočjo humorja in razbijanjem stereotipov nagovoriti čim širši krog ljudi in jih opogumiti k uporabi defibrilatorjev, ko je to potrebno. Pojavi srčnih zastojev namreč niso redkost. Letno srčni zastoj doživi okoli 1700 Slovenk in Slovencev.
Društvo AED je neprofitna organizacija, ki si od ustanovitve leta 2019 prizadeva, da bi vsak, ki na območju Slovenije doživi srčni zastoj, pravočasno dobil oskrbo z avtomatskim eksternim defibrilatorjem. V ta namen organizacijam zagotavljajo sredstva za nakup in vzdrževanje defibrilatorjev, izvajajo delavnice temeljnih postopkov oživljanja in z različnimi aktivnostmi ozaveščajo o problematiki srčnih zastojev. Doslej so izvedli več kot 1800 ur delavnic temeljnih postopkov oživljanja in financirali več kot 140 defibrilatorjev. Društvo AED se financira izključno iz naslova donacij dohodnine, podpre ga lahko vsak davčni zavezanec Slovenije. V letu 2023 je organizacijo podprlo več kot 80.000 zavezancev.