Zanimivosti

#zVamiSmo: Brez uspešnega soočanja s pritiski ni vrhunskih rezultatov

Oglasno sporočilo
10. 9. 2024, 14.54
Posodobljeno: 10. 9. 2024, 15.00
Deli članek:

Da je za doseganje vrhunskih (športnih) rezultatov vse pomembnejša mentalna moč, potrjujejo tudi izkušnje z letošnjega evropskega nogometnega prvenstva. Kot je ob začetku Lige narodov pojasnil Matjaž Kek, sta bila za dobro psihološko pripravljenost reprezentance, ki je prispevala k zgodovinskemu rezultatu letos poleti, ključni predvsem dobra povezanost ekipe in izjemna podpora navijačev.

Zavarovalnica Triglav
Matjaž Kek v podkastu #zVamiSmo

Nositi reprezentančni dres je izjemna čast, a hkrati tudi odgovornost. Še posebej nastopi na velikih tekmovanjih pa profesionalnim športnikom prinašajo velik pritisk. A vrhunskih (športnih) rezultatov ni mogoče doseči brez tega. Zato so v prednosti tisti posamezniki in ekipe, ki znajo upravljati s stresom in (po)skrbeti za dobro mentalno pripravljenost. Kako je to na evropskem nogometnem prvenstvu uspelo slovenski nogometni reprezentanci, je v pogovoru pod okriljem pobude #zVamiSmo Skupine Triglav pojasnil selektor slovenske nogometne reprezentance Matjaž Kek. Prisluhnite njegovim odgovorom:



Kot v pogovoru pojasnjuje Matjaž, je skrb za ustrezno mentalno pripravljenost pri pripravah vrhunskih športnikov na velika tekmovanja danes nepogrešljiva. Je namreč del celovite skrbi za psiho-fizično kondicijo, ki jo morajo pokazati tisti, ki se borijo v samem vrhu. Nanjo pa vplivajo različni delavniki – od osebnih okoliščin in karakterja posameznika, povezanosti ekipe, do energije, ki jo prispevajo navijači. Če se vsi ti elementi dobro prepletejo, je lahko pozitiven naboj tisti, ki vrhunskim športnikom pomaga doseči zastavljene cilje.

#zVamiSmo: Podprimo nogometaše, podprimo drug drugega
Pogovor z Matjažem Kekom je nastal v okviru pobude #zVamiSmo. Z njo si Skupina Triglav v sodelovanju z Nogometno zvezo Slovenije prizadeva za opolnomočenje posameznikov pri skrbi za svoje duševno zdravje in dobro počutje, brez strahu ali stigme. Med ključnimi temami, ki jih naslavlja, sta tudi podpora navijačev in povezanost ekipe. Zato vas spodbuja, da s pozitivnim pristopom navijate za svoje športne junake. Sebi in svojim bližnjim pa, tako kot športniki v dobro uigranih ekipah, večkrat zastavite vprašanje »Kako si?« in naj iskreno odgovorite.
Več pogledov nogometašic in nogometašev, ki podpirajo pobudo #zVamiSmo, pa tudi nasveti strokovnjakov, kako poskrbeti zase in za svoje bližnje, je na voljo na spletni strani Triglavzdravje.si .

Prav to je bilo odločilno tudi za uspešen nastop slovenske reprezentance v Nemčiji. "Tudi, ko fizična pripravljenost ni bila optimalna, so povezanost ekipe, energija navijačev in države, ki so jo zastopali, naše nogometaše ponesle," je o izkušnji z minulega EURA povedal selektor slovenske nogometne reprezentance.

Različni karakterji zahtevajo različne pristope
Matjaž pri tem razlaga, da »čudežnega recepta,« s katerim bi lahko nogometašem vlil pravo mero samozavesti in pozitivne energije, ni. Zato skrb za mentalno pripravo vključuje v preostale aktivnosti ter za razvoj ustrezne psihološke pripravljenosti ubira individualen pristop. O tem, kako se nogometaši soočajo s pritiski pred tekmovanji, kot je evropsko prvenstvo, je povedal: "Različni igralci različno reagirajo. Tisti, ki jim pritisk predstavlja del vsakdana, ko igrajo v svojih klubih, se s pritiski načeloma dobro soočajo. Imamo pa nekaj igralcev, ki so bili letos prvič na velikem prizorišču, v soju žarometov," in dodal: "Jasno je, da sem z nekaterimi porabil več časa za individualni pogovor, usmeritev."

Pa vendar je kljub temu našel tudi stično točko, ki za uspešen spopad z izzivom velikega tekmovanja koristi prav vsem športnikom, ter se je kot ključna pokazala tudi letos poleti: "Gre za energijo, ki so jo nogometaši zgradili med seboj. Jaz trdim, da k soočanju s pritiskom veliko bolj pripomore povezanost med njimi in skupno reševanje takšnih težav, kot če mora z nekom govoriti trener."

Za mentalno moč je treba (po)skrbeti, ko smo dobro
O skrbi za mentalno pripravljenost, ki je del duševnega zdravja, se najpogosteje govori (šele) takrat, ko ima nekdo z njo težave. A selektor slovenske nogometne reprezentance pojasnjuje, da jo moramo utrjevati že, ko je posameznik ali ekipa dobro. "Že sedaj bom začel iskati informacije in pomoč, ko smo dosegli dober rezultat. Veličina vseh svetovnih, evropskih rezultatov v individualnih in kolektivnih športnih namreč izhaja iz pozitive, iz optimizma in napotkov, s katerimi je nekdo naredili korak naprej ter postal še boljši takrat, ko je že imel dober rezultat," razloži.

Ko pride do stisk, je te treba naslavljati celovito, še pojasni ob razmisleku o tem, kako se profesionalni športnik sooča s psihološkimi in fizičnimi ovirami, ko se na primer poškoduje. "Vedno je treba vidike pomoči povezati med seboj, samo en segment težko reši problem. Če ni povezanosti med strokovnjaki, je to rezanje kruha na različne dele, mi pa potrebujemo hlebec," slikovito pove.

Za uspešno jesen bo ključna povezanost
Tako tudi ob začetku Lige narodov selektor slovenske nogometne reprezentance razmišlja, kako pripraviti ekipo na naslednji podvig ter pri tem stavi na gradnjo povezanosti. "Pripadnost mora biti temelj. V individualnem športu sicer lahko rešuješ vse sam, na svoj način. V kolektivnem športu pa moraš biti pripravljen pogledati tudi na levo in desno. Da vidiš soigralca na levi, soigralca na desni. Včasih je ustvarjanje te harmonije težje, kot si marsikdo misli," razmišlja, ter na podlagi že doseženih uspehov verjame, da se bo nogometna pravljica še nadaljevala.