120 let legendarne sladice

Bi šli v Split na banana split?

Zoran Triglav
21. 8. 2024, 16.23
Posodobljeno: 21. 8. 2024, 16.25
Deli članek:

Na izvirno pico gremo v njen rojstni Neapelj, kam pa na izvirni banana split?

thespruceeats
Klasični banana split

Zagotovo obstaja v Splitu nekaj dobrih slaščičarn, kjer je mogoče pokusiti res dober banana Split. Ampak najbolj ameriška med sladicami ne izvira iz Splita, kot bi utegnil kdo pomisliti. Domovina banana splita je mesto Latrobe v bližini Pittsburgha v ameriški zvezni državi Pensilvanija. Prav tam bo to nedeljo, 25. avgusta, na svetovni dan banana splita, veliko slavje v čast 120-letnice te kultne slaščice.

TribLIVE
Vsako leto 25. avgusta priredijo veliko slavje v čast banana splitu.

V ZDA je bil nekoč povsem vsakdanji pojav, da so v lekarnah prodajali gazirane napitke, sladoled in druge slaščice, saj so bile lekarne prostori za druženje, podobni barom. Lekarna Tassel v majhnem mestu Latrobe, ki danes šteje okrog 8000 prebivalcev, ni bila nobena izjema. V njej je leta 1904 za sladke razvade skrbel 23-letni farmacevtski vajenec David Evans Strickler. Nekega dne je preizkušal različne kombinacije okusov sladoleda in utrnila se mu je ideja za sladico. Banano je vzdolžno prepolovil in med polovici naložil tri kepice sladoleda: čokoladnega, vaniljevega in jagodnega. Vse skupaj je obložil s stepeno smetano in obrizgal s sladkimi sirupi, dodal nekaj penic, posul z zdrobljenimi oreški in na vrh nataknil kandirano češnjo. Ponudil ga je po 10 centov za porcijo, kar je bilo takrat dvakrat toliko, kot je stala običajna porcija sladoleda.

Facebook
Danes stoji na mestu, kjer je stala lekarna, spomenik tej imenitni slaščici.

Banana split je bil rojen in nemudoma je postal velika uspešnica, zlasti med dijaki bližnjega kolidža. Prav ti so idejo ponesli v svoje domače kraje po vsej ZDA in sladica se je razširila kot požar. Zelo kmalu so jo ponujali v številnih slaščičarnah čez lužo in kmalu je banana split postal pomemben gradnik ameriške kulinarične kulture. Tam se seveda ni ustavilo, zajetna slaščica iz razpolovljene banane je pljusnila čez lužo in osvojila srca sladkosnedov celotnega starega sveta. Recept se do danes ni kaj dosti spremenil. Le penice (marshmallow) boste vsaj v naših krajih (tudi v Splitu) na banana splitu težko našli.

TribLIVE
Vsako leto v Latrobu na festivalu izberejo princeso banana splita.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Banana split je iz poskusov 23-letnega Stricklerja prerasel v svetovno uspešnico, ki marsikoga premami še dandanes, 120 let po nastanku. Kar pravzaprav ne čudi. Okusen je, prijetnega videza in izjemno enostaven za pripravo. Prav to so najbrž glavni razlogi, da je banana split dandanes na voljo ne le v vsakem malo bolje založenem plažnem baru in postranska ponudba vsakega podjetnejšega uličnega sladoledarja. In prav na hitro si ga lahko pripravimo tudi doma. S papirnatim dežničkom ali brez njega.

TribLIVE
Vsako leto v Latrobu na festivalu izberejo princeso banana splita.

Pa še to. Najdaljši banana split so 25. marca 2017 pripravili v Innisfailu v Avstraliji. Dolg je bil kar 8000 metrov, torej osem kilometrov, zanj pa so porabili 40.000 banan domače pridelave. S tem so podrli rekord, ki so ga 29 let držali v Selinsgrovu v domovini banana splita Pensilvaniji. Tam so 30. aprila 1988 pripravili to sladico, dolgo 7242 metrov. Zanjo so porabili 33.000 banan, 570 litrov čokoladnega preliva in 9500 litrov sladoleda.

wix.com
David Evans Strickler v mladih letih