Veliki izumitelj

Danes je obletnica rojstva Nikole Tesle; presenečeni boste, koliko njegovih izumov uporabljamo vsak dan

S.Č.
10. 7. 2024, 14.15
Posodobljeno: 10. 7. 2024, 14.22
Deli članek:

Danes je obletnica rojstva velikega znanstvenika Nikole Tesle, ki se je rodil 10. julija 1856 v Smiljanu pri Gospiću na ozemlju današnje Hrvaške.

Profimedia
Nikola Tesla

V Smiljanu je Nikola Tesla začel svoje izobraževanje v javni šoli, kjer se je začel zanimati za tehnologijo. Šolanje je nadaljeval v Gospiću, kjer je pridobil dobro znanje naravoslovnih predmetov.

Leta 1870 je nadaljeval šolanje v Rakovici pri Karlovcu na Kraljevi višji realni gimnaziji.

V tistem obdobju svojega življenja je nenehno razmišljal o izumih in izdelovanju modelov turbin. Leta 1875 se je Tesla vpisal na tehnično visoko šolo v Gradcu. Zaradi razočaranja nad neuspehom je izgubil štipendijo in prekinil študij v tretjem letniku.

Z namenom, da bi dokončal študij, je Tesla leta 1880 odšel v Prago, leto kasneje pa v Budimpešto in se zaposlil na telegrafskem uradu. Tam je začel svojo dejavnost na področju elektrotehnike in ustvaril več izumov v telefoniji.

Nadaljeval je z delom na motorjih na izmenični tok, da bi leta 1882 rešil problem konstrukcije motorja z vrtljivim magnetnim poljem. Da bi uresničil svoj izum, se odpravi v Pariz, a tam zanj niso pokazali zanimanja. Leta 1883 je skonstruiral svoj indukcijski motor.

Nikola Tesla je leta 1884 odšel v ZDA. Patentna zaščita sledi vrsti izumov velikega Nikole Tesle, ki niso le začeli sveta, temveč ga tudi bistveno spremenili.

Deset najbolj znanih izumov Nikole Tesle

1. Izmenični tok

2. Teslov transformator

3. Brezžični prenos energije

4. Radijska in brezžična komunikacija

5. Indukcijski motor

6. Daljinski upravljalnik

7. Teslova turbina

8. Smrtni žarek

9. Oscilator in mehanski oscilator

10. Radijski komunikacijski sistemi

Kaj pa je tedaj Nikola Tesla povedal za prihodnost?

“Prepričan sem, da čez sto let kava, čaj in tobak ne bodo več tako mamljivi. Alkohol se bo še naprej uporabljal, ker ni poživilo, ampak preverjen življenjski eliksir. Stimulansi ne bodo izginili pod pritiskom, preprosto ne bodo modni za zastrupljanje telesa s škodljivimi sestavinami. Naravna živila, kot so mleko, med, žita, bodo osnova epikurejskih večerij v vrhunskih restavracijah 21. stoletja. Dovolj bo žita in žitnih proizvodov, da bomo lahko nahranili ves svet, vključno z milijoni stradajočih na Kitajskem in v Indiji. Naš planet je prebogat in kjer nekaj manjka, bo medicina iz zraka obnovila tkivo Zemlje. V ta namen sem razvil postopek leta 1900. Kasneje, po štirinajstih letih, so ga zaradi vojnih potreb izpopolnili nemški kemiki” – je takrat povedal Tesla.