Zanimivosti

SE GA ŠE SPOMNITE? Tamagoči je star 25 let

kl
26. 11. 2021, 10.46
Posodobljeno: 26. 11. 2021, 12.20
Deli članek:

Za mnoge otroke iz 1990-ih je bil prva "domača žival'ca". Zdaj jih mnogo leži pozabljenih, lačnih in osamljenih v predalih in škatlah. Še vedno pa jih izdelujejo.

Wikimedia commons
Tamagoči je star 25 let

Kot mnogi elektronski "gadgeti" je tudi Tamagoči prišel iz Japonske. Luč sveta so prvi Tamagočiji ugledali 23. novembra leta 1996. Za njihovega "očeta" velja oblikovalec igrač Akihiro Yokoi, vendar je idejo zanje dobila dobila Aki Maita, takrat 30-letna pisarniška uslužbenka v podjetju Bandai. Zamislila si je ljubljenčka za otroke, takšnega ki ne laja ali mijavka, ne povzroča razdejanja po hiši, ali zahteva visoke račune veterinarjev. Idejo je prenesla Akihiru, ki je nato zasnoval njihovo podobo in funkcije.

Prototipe Tamagočijev so preizkusile dijakinje na neki tokijski srednji šoli, na podlagi njihovih pripomb pa so jih dokončno oblikovali. Tamagoči je tako dobil ekranček s tremi gumbi, s pomočjo katerih si ga lahko nahranil, vzgajal, mu dal zdravilo ali počistil za njim in skrbel tudi za to, da je okopan in da mu ni dolgčas. Svoje potrebe pa je Tamagoči naznanjal s piski.

Tamagočiji so postali huronski hit generacije in samo v petih letih so jih prodali več kot 50 milijonov, avtorja pa sta si zanj prislužila alternativno Nobelovo nagrado, za iznajdbo, ki je "milijone ur, ki bi jih lahko porabili drugače, spremenila v skrb za virtualne ljubljenčke".

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Ekipa

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

Zaradi njihove priljubljenosti so podobne igrače začela izdelovati tudi druga podjetja, vendar nobena od kopij ni dosegla uspeha, kakršnega je imel Tamagoči.

Ob 20. obletnici je podjetje Bandai na tržišče lansiralo novo, mini verzijo Tamagočijev z novimi funkcijami, med drugim tudi povezavo z internetom, tako da lahko "obiščejo" tudi druge Tamagočije. Originalni, redki Tamagočiji pa na dražbah dosegajo precejšnjo ceno. Najvišjo je dosegel rdeče-beliTamagoči - kar 2.999 dolarjev (okoli 2.650 €).

Zanimivosti

blazina
Sveža postelja

Za sladek spanec primerno vzdržujte odeje in vzglavnike

žafran v kulinariki
Rastline v kulinariki

Žafran je nekoč slovel kot zdravilo, danes kot začimba

rep08-2025_naslovka
Zanimivosti

Koga se boji Janez Janša: predsednik SDS na shod Ruparjevih upokojencev prišel v spremstvu telesnih stražarjev

Roškar, Glorija in Tijan
Posebna gosta

Na počitnicah pri Roškarju: Navihana osnovnošolca zabavala voditelja

opuncija
Indijska figa

Zdrav sadež, ki ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja ožilja

Rakek_emb_skupina03
Zanimivosti

Prihodnost farmacevtske embalaže: Inovativni pristopi DS Smith Slovenija na sejmu Pharmapack 2025