Sicer vzgojitelju po izobrazbi dojenček in malček doma ne bi smela povzročati preglavic, a teorija v takih primerih odpove in Blaž Švab priznava, da se uči iz dneva v dan. A mu ni hudega; dokler sta otroka zdrava, gre vse z dobro voljo. Ter z nekaj pomoči, saj za hrano poskrbita tast in tašča, pa tudi njegovi starši, tako da je pol dneva rešenega. Posodo, cunje in sesalnik pa ob dveh otrocih popolnoma obvlada. Je morda porodniška zanj tudi miselni odklop, mu v tem smislu dobro dene?
»Ne bi ravno tako egoistično gledal na to. Jaz nisem nič potreboval, otroka me potrebujeta. Otroci so naše upanje, da bodo tasvet, s katerim ni nihče od nas pretirano zadovoljen, spremenili. Če hočemo boljši svet, moramo svoje otroke vzgajati v dobre ljudi in biti prisotni, biti z njimi. Biti zraven, to je pomembno, in za to nam ni treba biti strokovnjaki za vzgojo. Tudi jaz nisem, saj naredim vsak dan mnogo napak, zaradi katerih se potem sekiram – tako kot verjetno vsi starši, češ kje sem bil preveč eksploziven, preveč jezen ali sem pretiraval in podobno. Se pa trudim po najboljših močeh,« je za revijo Jana povedal Blaž, ki je po srednješolski izobrazbi vzgojitelj.
»Po srednješolski izobrazbi sem vzgojitelj, študiral sem socialno delo, ampak ko si enkrat starš, vsa teorija odpove. Ker se vklopi nezavedno, tisto, kar je v nas – impulzivno – in takrat samega sebe zalotiš, kaj vse počneš narobe, zaradi česar se moraš potem spremeniti. Otroci so res najboljši učitelji, tako izjemno te zrcalijo, izzivajo in opozarjajo na lastne napake, stiske, nerešene probleme. So najboljši terapevti in zrcalo tvojih lastnih problemov.«
Dober Tek
Praznični ostanki tečejo drugi krog: Okusno, praktično in brez odpadkov
Čas za otroka
Nikakor pa tega obdobja ne dojema kot čas zase. »Pri dveh otrocih o tem ne moremo govoriti in tudi nima smisla – to je čas za otroke. Kajti zelo se zavedam, da te otroci zelo hitro ne potrebujejo več, in če v njihovem zgodnjem obdobju vsaj nečesa ne ‘oddelaš’, tega pri njihovem 13. ali 14. letu ne boš mogel več nadomestiti. Saj pozneje je tudi dobro, da si prisoten, ampak če te v tako ranem obdobju ne bodo imeli, te tudi pozneje ne bodo potrebovali. Če si pa zdaj z njimi, se bodo tudi pozneje, ko bodo starejši, verjetno radi obračali nate. Ni pa treba nič filozofirati, samo dati si malo uteži na noge in ostati doma.«