Slovenija ima Talent

Žiranti Talentov: »Ne skrivamo, da ni vsak nastop na dušo pisan vsakemu žirantu!«

A.M.
5. 10. 2024, 20.00
Deli članek:

Po daljši pavzi so se na male ekrane spet vrnili Ana Klašnja, Marjetka Vovk, Andrej Škufca in Lado Bizovičar, ki že navdušujejo v novi sezoni šova Talentov. "Znova se bomo smejali, jokali in od strahu tudi zakrivali oči," so povedali med intervjujem.

Urša Premik / POP TV
Slovenija ima talent 2024

Kako se pripravljate na vsako novo sezono, da tudi vi ostanete sveži in odprti za nove talente?

Lado: Zamenjajte prosim optika, kajti sam sem videti svež kot šopek krizantem 9. novembra.
Marjetka: Svežino pravzaprav vedno prinesejo talenti sami. Mi se samo prepustimo energiji in talentu nastopajočega. Vsak nastop nas popelje v svojo smer. Nekateri nas navdušijo, nekateri ganejo, nekateri nas do solz nasmejijo, nekaterim pa žal ne uspe z nastopom. Vsako sezono imamo isto misijo – poiskati nove, nadarjene ljudi, ki bodo navdušili tudi Slovenijo.
Lado: Aja, takšno svežino ste mislili!
Ana: (smeh) Je pa vsako sezono lažje, ker se sproti učimo, hkrati pa vsako leto pridejo novi talenti, ki nas postavijo pred nove izzive. S talenti odraščamo, se učimo in res imamo zelo radi to oddajo.
Andrej: Moram priznati, da sem tudi sam še precej svež v tej oddaji. Lahko pa rečem, da mi je letos lažje in bolj domače, ker je to zame že druga sezona.

Urša Premik / POP TV
Sezone poganja točno tisti firbec – kdo se še skriva in s kakšnim talentom. In vsake toliko pride nekdo, ki je edinstven, pove Lado Bizovičar.

Kako občutite »pritisk«, da vsaka sezona preseže prejšnjo? Se v žiriji kdaj sprašujete, ali lahko še odkrijete nekaj novega in edinstvenega?

Ana: Ne občutim je kot pritisk, ampak prej kot pohvalo, kot neko nagrado. Naredili smo deset fenomenalnih sezon, videli smo nepozabne talente, ki jim je uspelo v Sloveniji in tudi v tujini prav zato, ker je bila naša oddaja odskočna deska. Vidim samo še več priložnosti za ljudi, ki želijo ujeti svoje sanje.
Marjetka: Zdi se mi, da smo vsako sezono bolj sproščeni. Dvomov, da ne bi našli vrhunskih talentov, pravzaprav nimam več. V desetih letih odrastejo tudi novi talenti, ki so kot majhni otroci sanjali, da bo prišel njihov trenutek, da ulovijo svoje sanje. Na drugi strani pa se komu, ki ga je življenje peljalo po drugi poti, znova rodi želja, da svoje sanje končno uresniči. To je oder priložnosti in greh bi bil, da se ne preizkusiš, če imaš talent.
Andrej: Včasih prileti misel, kje v Sloveniji še lahko najdemo talente, ampak vedno znova sem presenečen, koliko nadarjenosti se še lahko najde v Sloveniji.
Lado: Sezone poganja točno tisti firbec – kdo se še skriva in s kakšnim talentom. In vsake toliko pride nekdo, ki je edinstven.

Urša Premik / POP TV
Ana Klašnja pravi, da je zelo težko iskreno izraziti svoje mnenje, saj vedno želi povedati po resnici.

Vsak od vas prinaša unikatno perspektivo v žirijo. Lado, kako vpliva vaš edinstveni smisel za humor na odločitve o nastopih?

Lado: Sam menim, da sem kot žirant nadvse resen!

Ana, omenili ste, da vas oddaja vedno znova preseneča. Kateri je bil najbolj ganljiv ali presenetljiv trenutek v zadnjih sezonah, ki vas je dobesedno vrgel na rit?

Ana: Nastopajoči me vedno znova presenečajo s svojimi zgodbami in idejami. Pa tudi produkcijska ekipa, ki tesno sodeluje s talenti, da nam na odru vsako leto pričarajo magijo. Vedno me vrže na rit izreden talent ali pa žar v očeh, ko vidiš, da kako močno si oseba želi predstaviti se. In pa seveda zgodbe, ko na primer mama preseneti sina in obrnjeno ali pa presenetijo partnerja, babico, dedka… to, kako empatični smo Slovenci in kako pomagamo drug drugemu v vseh okoliščinah, te zgodbe me vedno navdušijo in ganejo.

Marjetka, kot uspešna pevka imate uho za vrhunske vokale. Kaj vas pri glasbenih talentih najbolj prepriča – čustvena izvedba ali tehnična dovršenost?

Marjetka: Tudi sama sem se v desetih letih kot žirantka precej spremenila. Medtem ko sem bila včasih bolj pozorna na tehnično izvedbo in popolno petje, me zdaj veliko bolj zanimajo duša, unikatnost in avtentičnost pevca. V poplavi vsega slišanega me zanima energija, ki jo pevec ali pevka lahko da občinstvu. Iščem magijo med talentom in publiko.

Urša Premik / POP TV
Marjetki Vovk se zdi, da so vsako sezono bolj sproščeni.

Andrej, kot vrhunski plesalec ste vajeni popolnosti. Kako težko vam je presoditi talente, ki niso povezani s plesom? Se zanašate bolj na intuicijo ali poskušate razumeti tehnične vidike različnih umetnosti?

Andrej: Vsega po malem. Največkrat je kar hitro jasno, kaj kdo prinaša na oder, včasih je to malo težje odkriti ob nastopu samem. Imam osebne izkušnje, kaj pomenita odrekanje in predanost, če želiš biti najboljši na svojem področju. Morda je to moje notranje vodilo.

Urša Premik / POP TV
Andrej Škufca pravi, da mu bo letos precej lažje in bolj domače, ker je to zanj že druga sezona.

Ali kdaj pride trenutek, ko se z žirijo razdelite na dva pola glede sodelujočega? Kako potem najdete kompromis in kakšno vlogo pri tem igrajo vaša osebna prepričanja ali preference?

Andrej: Ja, seveda se razdelimo. Takrat postane zanimivo. Vsak ima svoja prepričanja in tako je prav.
Marjetka: Takih trenutkov je ogromno. Prav v tem je čar vsega. Ni vsak talent na dušo pisan vsakemu žirantu, kar pa ne pomeni, da mu to ne more prinesti uspeha, morda celo zmage. Tako je tudi v realnem svetu. Utopično bi bilo razmišljati, da boš vsem všeč. Bistvo vsega je, da imaš na drugi strani svojo publiko – ljudi, ki imajo radi tvojo umetnost in tvoje bistvo.
Ana: Ti trenutki so meni zares najljubši. Potem najdemo kompromis prav zato, ker se tako dobro poznamo. Če sem jaz na enem polu, včasih popustim, če ima kdo res močna prepričanja in želje in vidim, koliko mu pomeni, da podpira prav to osebo. Sicer pa v finalu dobimo odgovore, ko vidimo glasove ljudi.
Lado: Nekateri v žiriji pa smo tudi sami v sebi razdeljeni na dva pola …

Občinstvo pogosto nestrpno pričakuje vaša mnenja in komentarje. Kako uravnotežite iskrenost s tem, da ste motivacijski in spodbudni do nastopajočih, še zlasti mladih?

Andrej: Sami ste na pol odgovorili na vprašanje. Mlade je treba spodbujati tudi, če se v tistem trenutku ne pokažejo v najboljši luči. Čas pa pokaže, ali je ta talent dovolj za nekaj več in lahko raste ali pa je pač samo talent in ga oseba ne razvija.
Ana: Odkar sedim za žirantsko mizo in imam privilegij spremljati naše talente, kako si gradijo kariero, ter jih opazovati na odru, je ta del najtežji. Zelo težko je iskreno podati svoje mnenje, ker želiš povedati po resnici, dati spodbudo, hkrati pa še nekaj kritike, ki je nujno potrebna za rast in razvoj. Pri tem pa seveda želiš ostati prijazen in spoštljiv. Res ni lahko, sploh ker so vate uperjene vse oči ter kamere in te gleda pol Slovenije.
Marjetka: Zavedamo se, da se ogromno talentov prvič srečuje z odrom in televizijskim nastopom. To je lahko eden najtežjih nastopov sploh. Pogosto nam je resnično žal, če se talentu nastop ponesreči. A vsaka izkušnja, ki jo pridobiš na poti svoje rasti, je zlata vredna, ne glede na uspešnost nastopa. Cenimo vse, ki pridejo na naš oder, in jim želimo s komentarji dati konstruktivno kritiko, ki jih bo motivirala za nadaljnje delo.
Lado: Sam bi bil najraje strog in iskren, ker pa sem ena taka navijačica, samo iskreno navijam za vse talente.

Ali menite, da je v deseti sezoni raven višja kot v prejšnjih sezonah? So se slovenski talenti razvili glede na prejšnja leta, in če da, kako?

Marjetka: Še vedno najdemo izjemne talente. Iz vsake sezone se izluščijo tisti biseri, ki v letih po nastopu na šovu še vedno navdušujejo občinstvo in so prisotni na glasbeni ali umetniški sceni.
Ana: Zdi se mi, da so se v 10. sezoni vsi, ki so prišli na avdicijo, zavedali, da moraš biti pripravljen. Da je najbolje, če imaš načrt, vizijo, kako doseči svoj cilj. Krasno je gledati to strast, ta zagon, ki je veliko bolj pomemben od samega talenta.
Andrej: Težko je vse metati v isti koš. Seveda so si v nekem segmentu zadeve podobne, vendar je po moje vsaka sezona dovolj drugačna, da se vsakič najde kakšen draguljček. Ali več.

Kakšen vpliv ima oddaja na širšo kulturno in umetniško sceno v Sloveniji? Ali ste kdaj srečali nekoga, ki mu je oddaja popolnoma spremenila življenje?

Ana: Na prvem mestu sem zagotovo jaz. (smeh) Meni je popolnoma spremenila življenje, naučila sem se poslušati ljudi, se vživeti v njihova čustva, se poistovetiti, mislim, da sem boljši človek, odkar sem del oddaje. Verjamem pa, da oddaja tako ali drugače spremeni življenje vsem, ki stopijo na naš oder. Sploh tistim, ki pridejo v polfinale ali v finale in si ustvarijo uspešno kariero. Verjamem pa tudi, da je oddaja zelo pozitivna, ker mi veliko ljudi pove, da se družine dobijo ob nedeljah in skupaj gledajo, se smejijo, jočejo, opravljajo … Zdi se mi, da pripravi otroke do razmisleka o tem, kaj bi radi, pa tudi kakšne hobije bi lahko imeli, kar je v času mobilnih telefonov zelo pozitivno.
Andrej: Nekaterim je oddaja zagotovo spremenila življenje. Kolikor so si dovolili, da jim spremeni življenje, ker je na koncu vse odločitev. Mislim, da ima oddaja odličen vpliv širše, saj ljudje vidijo, kaj vse se še da.
Marjetka: Ne samo da poznam nekoga, ki mu je oddaja popolnoma spremenila življenje ... Živim z osebo, ki je budno spremljala talente, prepoznavala potenciale in jih spodbujala. Skupaj z Raayem sva spremenila kar nekaj življenj – Luka Basi, Anej Piletič, Rok Piletič in drugi, skoraj vsa ekipa, s katero sodelujeva, je bila nekako povezana z oddajo Slovenija ima talent. Njihove kariere so zacvetele, življenja so se jim spremenila. Brez te oddaje in njihovega preizkusa verjetno danes ne bi hodili po skupni poti. Je pa res, da je bila oddaja tista odskočna deska, ki jim je omogočila, da so svoje sanje dosegli.
Lado: Ja, številni so dobili priložnost za lomastenje po slovenski in celo tuji sceni!

Lado, pogosto ste glas publike, ko izrazite svoje presenečenje ali dvome. Kako pomembno je, da se žirija poveže z gledalci in ohrani iskren stik z občutki gledalcev?

Lado: Kako pomembno je, da se žirija poveže z gledalci, nimam pojma, vprašajte žirijo. Jaz sem v prvi vrsti samo gledalec Lado. Ki zaradi nekaterih izkušenj v svetu odrov in kamer privilegirano sedi v prvi vrsti, ampak je samo gledalec Lado.

Urša Premik / POP TV
Za nedeljsko zabavo kot voditelja še vedno skrbita priljubljeni Peter Poles in Sašo Stare.

Marjetka, številni sanjajo o glasbeni karieri. Kaj svetujete nastopajočim, ki po vašem mnenju še niso pripravljeni za to pot, ampak imajo potencial za rast?

Marjetka: Predvsem bi spodbudila pevce in glasbenike, da se na nastop dobro pripravijo. Pa ne le z mislijo, da dobro izvedejo točko, ampak z mislijo, da želijo Sloveniji pokazati, kdo so kot osebe in kaj želijo svoji bodoči publiki sporočiti. Naj bodo drzni, inovativni, emotivni, svetovni, domači, lahko tudi predrzni. Priprava je pogosto pomembnejša od samega nastopa. Vedno pa je za rast najpomembnejša vaja, vaja in še enkrat vaja.

Ali imate v deseti sezoni kakšna posebna pričakovanja glede talentov, ki bi vas oziroma nas lahko šokirali ali osupnili? Kaj je po vašem mnenju odločilno, da si nekdo zasluži zlati gumb?

Andrej: Zame so odločilni talent, srčnost, predanost in velike sanje.
Ana: Letos sem želela najti nekoga, v komer bom videla strast in željo po trdem delu. Vse sezone poudarjam, da je talent 10 odstotkov, drugo je trdo delo in vso sezono sem pozorna na to, kdo je predan, kdo si res želi, kdo si res želi, ker je to najbolj pomembno. Sicer pa je zlati gumb trenutek, ko se te nekaj dotakne, mogoče se poistovetiš s točko, ker se ti to ta moment dogaja ali se ti je. Včasih je pa tudi spodbuda, ker v nekom vidiš velik potencial in ga želiš videti še naprej.
Marjetka: Letos imam posebno misijo. Prvič bom med talenti izbrala nekaj izjemnih nastopajočih, ki bodo del najinega koncerta, ki ga z Raayjem pripravljava v najini zgodbi Maraaya – Spektakel z gosti in talenti v ljubljanski Hali Tivoli in mariborski Dvorani Tabor marca 2025. Že od prve avdicije sem imela oči in ušesa še posebej usmerjena. To ni le moja, ampak naša skupna misija z ekipo, ki ustvarja Slovenija ima talent. Enako pomembno kot zlati gumb so zame t. i. »Maraayini gumbi«, ki bodo nekatere talente popeljali na dva izmed največjih odrov v Sloveniji. V resnici pa sploh ne gre zgolj za izjemno priložnost talentov – gledalci bodo po tej sezoni končno imeli priložnost, da nekatere izmed talentov vidijo v živo. Navadno jih občudujemo na televiziji, redko pa je priložnost, da te izjemne talente združimo v tako veliki glasbeni spektakel. Zato je to zame res posebna sezona.

Ana, balet je umetnost discipline in elegance. Kako se odzivate na talente, ki izražajo svojo umetnost povsem drugače, na primer skozi ekstremne fizične performanse ali alternativne oblike umetnosti?

Ana: Balet je zelo specifičen, je kot neka matematika vseh plesov, rekla bi celo vsega gibanja. Vse gibe imamo strogo poimenovane s koraki, je mešanica popolnega nadzorovanja telesa, hkrati pa potrebuješ tudi umetniško žilico, to je izjemno pomembno. To pa ne pomeni, da podcenjujem katero drugo športno ali plesno disciplino. Vsak nastop je unikaten, zahteven in izjemno rada vidim različne zvrsti, alternativne umetnosti, saj vem, koliko truda in vaje je za tem.

Andrej, ali menite, da slovenska plesna scena še vedno skriva nadarjene posameznike, ki še niso prišli na oder talentov? Kaj bi svetovali plesalcem, ki razmišljajo o prijavi?

Andrej: Zagotovo so še talenti in upam, da jih odkrijemo in vidimo. Če razmišljajo o prijavi, bi jim preprosto rekel – naj se prijavijo.

Žiranti pogosto vidite nastope, ki so na meji ekstremnega ali celo nevarnega. Kako se odločite, ali takšen nastop podpreti ali ne glede na tveganja?

Marjetka: Če imamo občutek, da je nastop »pod kontrolo«, da talent ve, kaj dela, potem tudi mi uživamo v predstavi in smo pripravljeni tvegati z njim. Če pa se nam zdi, da je zadeva bolj »majava«, pa iz strahu, da se ne bi kaj zgodilo, raje prekinemo točko ali podelimo svoje »ne«. Naše telo nam ob gledanju točke pove reakcijo.
Andrej: Se strinjam. Če je nastop ekstremen, ti je lahko všeč ali pa tudi ne. Če je nevaren in dobim občutek, da je vse pod nadzorom, se v njem zagotovo skriva veliko spretnosti in znanja, kar z lahkoto podprem.
Ana: Tudi letos je bilo nekaj takšnih točk. Mene nastopi zelo hitro prestrašijo in razburijo, ampak vedno se poskusim pomiriti s tem, da si rečem: »Če je stvar na televiziji, že ni tako nevarna«. Verjamem, da če bi bilo nekaj res čez mejo, produkcija tega ne bi dovolila.
Lado: Sam poskušam podpreti vse točke, ki ne vodijo v tragedijo.

In koliko tveganja, drznosti in izjemnih talentov prinaša deseta sezona, sploh ta prvi del, ki je posnet vnaprej?

Ana: Deseta sezona prinaša vse od prej naštetega. Praznujemo deset fenomenalnih let oddaje, ki je še zdaj najbolj priljubljena v Sloveniji. Ta sezona bo res odlična in res se je zelo zelo veselim.
Marjetka: Vsega bo dovolj. Predvsem pa bo to spet čas, ko se lahko družina usede pred televizijo in ob nedeljah uživa v vrtiljaku čustev in zabave.
Lado: Zaupajte mi, ne nabijam, tole utegne biti ena najboljših sezon pri nas in širše! #samopovem.
Andrej: Deseta sezona je super. Pustite se presenetiti.

Estrada

Lepa Brena
Priljubljena pevka

Lepa Brena razkrila tri skrivnosti uspešnega zakona in njeno edino neizpolnjeno željo

ana klasnja
Revija Jana

Ana Klašnja o temni plati baleta: 'Po eni strani sem skoraj invalid'

jasna-kuljaj, z-jasno-in-glasno
Z Jasno in glasno!

Botoks, copatki in nepredvidljivi Žan

žan-srečič
Navsezgodaj na Aktualu

Žan Serčič ljubezen pokaže tako, da napiše pesem

Ben Affleck
Nepričakovano

Ben Affleck po ločitvi presenetil s komentarjem o Jennifer Lopez

Quincy Jones
Star 91 let

Umrl je legendarni glasbenik Quincy Jones

Zanimivosti

lignosat
Les - material prihodnosti?

Leseni satelit poletel v vesolje

spizza, najpicerija
Brezglutensko

Kaj pa, če pice in drugih dobrot iz testa ne smemo?

reporter, nova-izdaja, november
oglas
Oglasno sporočilo

Janša si je sodbo napisal sam: zelo verjetno je, da bo do volitev obsojen na zaporno kazen v zadevi Trenta

špizza, spizza, anja-suton
Pogovor

Pica, pripravljena z ljubeznijo, je hrana za dušo

domancic1 - foto mjp
Ni bil še čas za njegov odhod!

Tanja Domančić o življenju z Zdenkom, svetovno znanim bioterapevtom

družbena-omrežja-otroci
Škodljivo za mlade možgane

Norvežani in Danci so mnenja, da je treba zvišati starostno mejo za uporabo družbenih omrežij