JEZERA
Velenjsko jezero
Zelo lepo urejeno in vedno bolj priljubljeno je tudi Velenjsko jezero. Po kopanju v zelo čisti vodi se lahko podate na sprehod okoli tega in še drugih dveh Šaleških jezer (Škalsko in Družmirsko). Na določenih delih je dovoljen ribolov, izposodite si lahko deske, jadrnice kanuje (ali pa se popeljete po jezeru s pletrco ali električno ladjo), otrokom ponujajo vodni park in otroška igrišča, en del urejene plaže pa je namenjen tudi obiskovalcem s pasjimi prijatelji. In kar je najboljše: kopanje je popolnoma zastonj – prav tako uporaba ležalnikov in senčnikov, če ste dovolj hitri, seveda.
Kočevsko ali Rudniško jezero
Če se boste mudili v medvedjih koncih, si privoščite tudi skok v kočevsko jezero, ki je nastalo na dnu rudniške kotanje – tu so z dnevnim kopom pridobivali premog. Zaplavate lahko v čisti vodi, s pogledom na okoliške gozdove, ali pa se poskusite v čolnarjenju. V bližini je več restavracij, kjer si lahko privoščite kavo, sladoled ali kosilo, če bi si radi še dodatno pretegnili noge, pa je okoli jezera speljana trikilometrska učna pot. Vstopnine ni, kužkov tudi ne bo nihče preganjal.
Kamp Menina
V kampu Menina v Zgornje savinjski dolini so s pomočjo reke Savinje ustvarili umetno jezero, ki ponuja odlično poletno osvežitev (trenutno ima nekaj čez 18 stopinj). Ima tudi deske za skakanje v vodo, tobogan, trampolin, lahko si sposodite kajak. V kampu je tudi restavracija, če boste med čofotanjem postali lačni ali žejni. Prav tako boste tam našli še minigolf, adrenalinski park, plezalne stene … S sabo lahko pripeljete tudi kužka.
Kopanje je za stanovalce kampa zastonj, dnevni obiskovalci pa morajo plačati vstopnino v višini petih evrov (ali petnajst za družine), ki vključuje kopanje v jezeru, uporabo toaletnih prostorov, igral in ostale infrastrukture kampa.
OB REKAH
Iški Vintgar
Vzdolž sprehajalne poti po soteski boste vedno našli kotiček zase za osvežitev v katerem od tolmunov, ki jih ponuja reka Iška. Vstopnine ni, dobrodošli so tudi psi, le košaro za piknik si prinesite s sabo, ker v bližini ne boste našli odrte restavracije. Za popestritev dneva se lahko odpravite tudi na sprehod po slikoviti soteski ali do bližnje partizanske bolnišnice.
Kolpa
Ena najčistejših in najtoplejših rek pri nas ponuja kar deset brezplačnih kopališč, na primer Podzemelj, Pobrežje, Sodevci, Adlešiči ali Učakovci. Katerega izbrati? Pravzaprav ni važno, prepustite se trenutnemu navdihu – ali pa se popoldne premaknite na drugo mesto. Ob reki je povsod veliko naravne sence, plaže so večinoma travnate, našli boste tudi kakšen lokal za potešitev žeje in lakote. Kužka seveda mirno vzemite s seboj.
Kopališče Lajšt
Naravno kopališče na sotočju Belce in Idrijce, ki spada v območje Krajinskega parka Zgornja Idrijca, ponuja peščeno plažo, čisto vodo, prostore za piknik, namizni tenis, odbojko na mivki, otroško igrišče … Če ste pozabili s sabo prinesti pijačo, je v neposredni bližini tudi bar. V osvežitvi v reki pa lahko uživajo tudi kužki. In če ste že na tistem koncu, skočite še na ogled katere od idrijskih znamenitosti: klavže, idrijski lauf, kamšt, gozdno železnico ali Divje jezero.
MORSKA KOPALIŠČA
Mesečev zaliv
Divja prodnata plaža v krajinskem parku Strunjan ima sicer težji dostop, a zato toliko lepšo kuliso in malce manj gneče. Ta obala je najdaljša neokrnjena obala v Tržaškem zalivu, zato ob njej ne boste našli lokalov, igral ali javnih tušev, ampak mir in ptičje petje. Do obale se lahko spustite po zelo strmi poti po klifu navzdol od strunjanskega križa, a boste nagrajeni s čudovitimi razgledi, lahko pa s parkirišča pred Krkinim kopališče, kjer pa je pot precej dolga, občasno boste verjetno morali tudi zabresti po vodi.
Rt Seča
Do divje plaže na Rtu Seča pridete od Portoroža mimo kampa Lucija proti Sečoveljskim solinam. Sence tam ne boste našli kaj dosti, tudi dostop v vodo je malce otežen, a zagotovo ni tolikšne gneče kot drugje ob slovenski obali. Plaža je travnata, okoli rta pa je speljana krožna sprehajalna pot tudi vredna sprehoda (če ni prevroče), saj ponuja čudovite poglede na Sečoveljske soline. V bližini je vrt kaktusov, žal pa boste morali za hrano in pijačo poskrbeti sami.
Simonov zaliv
Lep mivkast zaliv je posebej priljubljen pri družinah z malimi otroci, saj je dostop v vodo enostaven, voda je precej plitva, pod akacijami in borovci pa boste našli tudi precej sence. V bližini so tudi vodni tobogan in igrala, kar bo še dodatno pomagalo pri zabavi najmlajših. Plaža je delno betonirana, delno mivkasta in peščena. Na voljo so tudi stranišča in tuši, zagotovo ne boste ostali niti lačni in žejni. V bližini so igrišča za odbojko na mivki, na delu plaže v bližini hotelov si lahko izposodite tudi senčnike in ležalnike. Za bolj aktivne vodita v obe smeri označeni pešpoti – ena do Izole, druga do Mesečevega zaliva.
BAZENI
Vodni park Radlje ob Dravi
Prvi in edini biološki bazen v Sloveniji – gre za naravno plavalno jezero, kjer za čistočo vode in njeno kakovost skrbijo izključno naravni organizmi. Temperature vode je približno 24,5 stopinj Celzija. Zaplavajte med lokvanji, skočite iz pomola, spustite se po toboganu ali pa se predajajte sončnim žarkom na zeleni plaži. V sklopu vodnega parka so tudi igrala in lokal s hitro hrano in pijačo, v bližini pa sta igrišči za odbojko na mivki in nogomet, če bi želeli kopanje podaljšati, pa lahko prespite v njihovem glampingu. Zaradi občutljivega biotopa je vstop kužkom prepovedan.
Cena dnevne karte za odrasle je med tednom 5,50 evrov, ob sobotah in nedeljah pa 8 evrov, otroci do sedmih let lahko uživajo brezplačno, do petnajst let pa bodo morali plačati 3,50 oziroma 5,50 evrov. Lahko si izposodite tudi ležalnik ali senčnik za dva evra na dan (za oboje skupaj pa tri evre).
Terme Zreče
Terme Zreče ponujajo osvežitev v objemu pohorskih gozdov in imajo tako notranje kot zunanje bazene, poleti pa še gozdni vodni park s tobogani in igriščem. V sklopu termalnih bazenov z zdravilno akratotermalno vodo s kalcijem, magnezijem in hidrogenkarbonatom, so tudi restavracije, za doplačilo pa lahko uživate v Savna vasi ali si privoščite masažo ali kak drug lepotni tretma v wellness center. Sončite se lahko na terasi ali pa hladite na travi v senci dreves.
Dnevna vstopnina za odrasle znaša med tednom 14, med vikendom pa 18 evrov, za otroke 10,50 in 14,50 evrov.
Gorenjska plaža Tržič
Sodoben bazenski kompleks s pogledom na Kriško goro sestavljata manjši okrogel bazen za otroke in petdesetmetrski plavalni bazen, oba polnjeni z naravno pitno vodo, ki se ogreva s pomočjo solarnih panelov (povprečna temperatura 26 stopinj). Za zabavo in sprostitev poskrbijo še divja reka in masažni stoli, nekaj pa je tudi otroških igral ob bazenih. Kakšen prigrizek in pijačo najdete v lokalu v sklopu bazenov. Imajo tudi večerno kopanje, saj se ponašajo s podvodno razsvetljavo.
Ležalniki in senčniki so zastonj – potem ko enkrat plačate vstopnico. Celodnevna za odrasle stane 6,20 evrov, za dijake in študente evro manj, za osnovnošolce pa 4,20 evrov.
NARAVNE TOPLICE
Bazen Kopačnica
V dolini Kopačnice nad Hotavljami v Poljanski dolini je opri kmetiji Topličar bazen s termalno vodo, ki prihaja iz 460 metrov globoke vrtine in ima stalno temperaturo 23.4 stopinje Celzija. Že v sedemnajstem stoletju so vedeli, da ima ta voda zdravilne učinke – prepričajte se sami, in to hitro, preden ta ne preveč veliki brezplačni bazenček preuredijo v naselje z javnim kopališčem. V bližini boste našli tudi gozdiček za poležavanje v senci, tik ob bazenu pa je barček.
Straža pri Spodnjih Pirničah
Le streljaj od Ljubljane se nahaja topli izvir Straža, ob katerem je urejen manjši bazen. Temperatura vode je med 18 in 23 stopinjami Celzija. Nekoč so tu ženske prale perilo, še danes pa bližnji prebivalci radi pijejo to vodo, saj je precej kakovostna, govori pa se tudi, da je zdravilna ('žehtarice' so nekoč verjele, da odpravlja neplodnost). Danes je izvir zaščiten kot naravna vrednota državnega pomena, zraven njega pa je tudi naravno mokrišče.
Klunove toplice
Ker je v Klevevžu zadnja leta precej gneče, svetujemo, da se raje zapeljete še malce dlje proti Brežicam, natančneje v Bušečo vas. Tam so namreč Klunove toplice, ki se ponašajo z vpisom v Register nepremične kulturne dediščine Slovenije. Že leta 1806 so jih namreč izkoriščali grofje Auersperg – v njihovih toplicah naj bi se namakala celo cesarica Marija Terezija! Voda v dokaj plitvem bazenu je tu sicer precej topla – 27 stopinj, vsebuje pa žveplo, karbonate, ogljikovo in dušikovo kislino ter različne organske snovi, imela naj bi zdravilne učinke na živčevje, želodec in ledvica. V bližini so tudi energijske točke ter prostori za piknik. Tudi lokal ne manjka.