Vendar to zagotovo ni prvi medvedji trg, ki ga je kriptografska industrija doživela. Bitcoin je že leta 2018 (zadnji veliki medvedji trg) doživel tretji padec v zgodovini za 80 odstotkov ali več, ko je kriptovalutna zima zajela vse, kar je bilo na trgu.
Zdi se, da ta tema velja tudi leta 2022, tri leta pozneje – ne glede na to, kaj pravijo številke, se zdi, da smo na medvedjem trgu preprosto zato, ker vlagatelji čutijo ščepec razočaranja, saj je bitcoin prvič po decembru 2022 padel pod 20 tisoč dolarjev. Tudi skupna tržna vrednost vseh kriptovalut se je od leta 2021, ko je bila najvišja, zmanjšala za približno dva bilijona dolarjev.
Nekateri od teh razočaranih vlagateljev so ob pogledu na te številke začeli kričati »prevara«, »kriptovalute so mrtve« in ostalo ...
Ne gre za prevaro samo zato, ker tako pravi vaš najljubši analitik
Ne nazadnje, tudi če nekdo z izkušnjami pravi, da so vse kriptovalute prevara, to še ne pomeni, da je to res. Medtem ko številni finančni guruji, kot je Warren Buffett ali Bill Gates, niso optimistični glede bitcoina, pa nekateri podjetniki, kot je Elon Musk ali Sam Bankman-Fried, precej glasno podpirajo kriptovaluto in njihovo tehnologijo.
Kriptovalute so vsekakor nestabilne ... cene se lahko kadarkoli zrušijo. Ker jih vlade ne urejajo enako kot borzo, se lahko zgodi, da ob izgubi denarja tega ne boste mogli dobiti nazaj. Če se odločite ustvariti portfelj kriptovalut, mora biti vaša pripravljenost na tveganje zelo visoka. Vendar samo zato, ker obstajajo tveganja, še ne pomeni, da so vse kriptovalute prevara.
Vseeno ne pozabite, da so kriptovalute špekulativna naložba in da morate vložiti le toliko, kolikor si lahko privoščite izgubiti. To velja tudi za delnice in vse druge naložbe.