Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Blokada Izraela
Čas branja 1 min.

Nasprotne trditve, ali je prišla pomoč v Gazo


P.S.
STA
22. 5. 2025, 20.41
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Peščica pekarn v osrednji in južni Gazi ponovno peče kruh, potem ko je v razdejano enklavo prišlo nekaj pomoči, je danes sporočil Svetovni program za hrano (WFP).

gaza ljudje pomoc.jpg
Profimedia

Da je prva pomoč dosegla prebivalce, je sporočil tudi Mednarodni odbor Rdečega križa (ICRC), medtem ko palestinski Rdeči polmesec trdi nasprotno.

WFP je v izjavi sporočil, da peščica pekarn v osrednji in južni Gazi ponovno peče kruh, potem ko je več deset tovornjakov ponoči dostavilo pomoč, ki je zaradi izraelske blokade obstala na mejnem prehodu Kerem Šalom. "Te pekarne zdaj delujejo in razdeljujejo kruh prek kuhinj za tople obroke," so pojasnili pri organizaciji, ki deluje v okviru Združenih narodov.

Da je prva pošiljka pomoči le dosegla sestradane prebivalce enklave, je ob sklicevanju na ICRC poročal izraelski časnik Haaretz. Pošiljka naj bi vsebovala moko, otroško hrano in medicinsko opremo. Slednjo naj bi dostavili bolnišnici ICRC v Rafi.

Rdeči polmesec: Noben civilist še ni prejel pomoči

Vodja palestinskega Rdečega polmeseca Junis al Hatib je medtem trdil nasprotno. "Noben civilist še ni prejel pomoči. Večina tovornjakov je še vedno v Kerem Šalomu na meji, vendar niso prispeli v Gazo," je dejal in opozoril, da bi ob dostavi pomoči lahko prišlo do stampeda ali ropov.

V sredo zvečer so Združeni narodi sporočili, da je v Gazo prek prehoda Kerem Šalom prispelo približno 90 tovornjakov s pomočjo. Vstop 87 tovornjakov je potrdilo tudi gibanje Hamas.

Blokada od 2. marca

Izrael je blokado dostav pomoči uvedel 2. marca, in sicer z utemeljitvijo, da pomoč pristane v rokah Hamasa. Po več kot dveh mesecih in pol blokade je le popustil mednarodnemu pritisku in del ZN zeleno luč za vstop prvih tovornjakov.

Številne mednarodne organizacije sicer opozarjajo, da količina pomoči, za katero je Izrael doslej odobril vstop, niti približno ne zadošča za tamkajšnje potrebe. Po besedah generalnega direktorja Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa namreč v enklavi strada okoli dva milijona ljudi.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.