Velikost
Ko izbirate velikost ogledala, ne razmišljajte samo o njegovi funkciji, pač pa tudi o proporcih. Za uravnotežen videz mora biti ogledalo povezano s kopalniškim blokom. Ogledalo naj ne bi bilo širše od samega bloka, najbolje je velikost obojega uskladiti, da dobite lepo linijo navzgor. Druga možnost je izbrati ogledalo v velikosti 70 do 80 odstotkov umivalnika, takrat sicer deluje manjše, vendar ne skrčeno.
Kar se tiče višine, pa naj ogledalo sega vsaj okoli 30 cm nad in pod linijo vašega pogleda. Če sega višje, toliko bolje, saj omogoča več vidnih kotov in daje prostoru večjo odprtost.
Enojno ali dvojno?
Če imate širok kopalniški blok, na primer takšnega z dvema umivalnikoma, se lahko odločite za dve manjši ogledali ali eno večje, ki hkrati služi obema uporabnikoma.
Dve višji in ožji ogledali prostoru dajeta bolj vertikalen videz, poudarjata višino prostora in sta dobra odločitev, če imate v kopalnici visok strop. Po drugi strani pa eno večje ogledalo odpre prostor z večjim odsevom nasprotnih sten.
Prostor za luči
Eden od razlogov za uporabo dveh manjših ogledal je ta, da med njima pridobite nekaj prostora za stensko svetilo. Kopalniška razsvetljava je sicer lahko vgrajena na več mestih, vendar so luči ob ogledalu zelo dobrodošle, saj lepo osvetlijo obraz in ga izostrijo, ko ste zazrti v ogledalo.
Če torej želite imeti prostor za stenske luči, potem izberite ogledalo v velikosti 60 do 70 odstotkov kopalniškega bloka, tako bodo luči umeščene nad blokom in ne bodo segale čez njegove robove.
Od stene do stene
Drug pristop pri določanju velikosti ogledala se ne ozira na obseg kopalniškega bloka, pač pa zagovarja načelo, da naj ogledalo zapolni vso steno za umivalnikom in dostikrat sega tudi nad stranišče. Takšna ogledala se raztezajo od stene do stene (v nekaterih primerih tudi navzgor do stropa) in v kopalnici ustvarjajo občutek, da je izredno velika. Včasih, če je ogledalo res enormnih dimenzij, lahko to neprijetno deluje na počutje v prostoru, saj nekako z njim ni v sozvočju.
Z okvirjem ali brez njega?
Kupiti ogledalo z okvirjem ali brez njega? To je zdaj vprašanje. Ogledala brez okvirja so v kopalnicah popularna iz več razlogov. Eden je ta, da so cenejša, na videz bolj moderna ter lažje dosežejo bolj sproščen, zračen učinek. Zato so primerna tako za sodobne, izčiščene in minimalistične kopalnice kot tudi za tradicionalne kopalnice z bogatim dekorjem.
Uokvirjena ogledala so po drugi strani zelo dekorativna in jih težko umeščamo v moderne ambiente. Sploh ornamentalna ogledala zaradi bogatih okvirjev delujejo zelo dramatično in eklektično. Primerna so za izrazito drzne lastnike, medtem ko drugim priporočamo, da raje izberejo bolj nevtralen okvir, širok nekaj centimetrov in ujemajoč se s preostalo kopalniško opremo.
Kaj pa utopna ogledala? Tudi to je ena od možnosti. Gre za ogledala brez klasičnega okvirja in utopljena med ploščice - torej ploščice nadomeščajo okvir - dopolnite pa jih lahko z lebdečimi policami, ki ponujajo uporabno odlagalno površino in delujejo prefinjeno.
Okrogla ogledala
Zadnja desetletja so bila oglata ogledala predpisana norma, medtem ko se je okroglih držal predznak začasnega, hitro minljivega trenda. V resnici pa okroglo ogledalo daje prostoru nov aspekt, vzbudi zanimanje, njegova preprosta, klasična oblika pa je zimzelena.
In zakaj bi bilo okroglo ogledalo idealno tudi za vašo kopalnico? Ker namesto s trdimi, strogimi, ravnimi linijami omehča kopalnico z nežnimi zavitimi oblinami. Če dodate v interjer okrogle elemente, bo torej atmosfera doma podzavestno vplivala na vas pomirjujoče, kar še posebej velja za kopalnico.
Objavljeno v reviji Liza/Maja št. 46, 8.11.2019