Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Umetnost čebelarjenja


Larisa Jeknic
7. 11. 2024, 12.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Prejemnica bronastega grba Občine Laško je čebelarska družina Queen Carnica iz Olešč pri Laškem. Oče Slavko Lešek se s to dejavnostjo ukvarja že od 90. let prejšnjega stoletja. Iz ljubiteljskega čebelarstva je družinska zgodba prerasla v način življenja in čebele so sčasoma postale neizogiben del njenega vsakdanjika. Najbolj so znani po vzreji čebeljih matic, ki jih gojijo že več kot 20 let in tako skrbijo za ohranjanje in negovanje slovenske čebelarske tradicije, kar so prepoznali tudi v laški občini. Med drugim so zapisali, da je Queen Carnica izjemen primer uspešnega družinskega podjetja, ki združuje tradicijo, inovacije in trajnostni pristop k čebelarstvu. A kot pravi Slavko Lešek, je to dejavnost, ki zahteva trdo delo in predanost, predvsem pa veliko strokovne podkovanosti.

1730963846_img_4124.jpg
Arhiv NTRC

Natančnost vzreje čebeljih matic

Queen Carnica je najbolj znana po vzreji čebeljih matic, ki jih prodaja na trgu Evropske unije, včasih posluje tudi čez lužo. Prav tako pridelujejo več vrst medu. »Najbolj smo osredotočeni na glavno sezono, ki traja od začetka maja do sredine oziroma konca avgusta. Takrat poskušamo prodati čim več. Težav pri prodaji nimamo, saj vse, kar proizvedemo, večinoma prodamo,« je pojasnil Slavko Lešek. Pri izbiri čebeljih družin ocenjujejo pet glavnih dejavnikov – mirnost živali, primerno obarvanost, rojivost, dobro čistilno sposobnost in čim boljšo odpornost na zajedavce v roju. »Zadnjih 25 let si res prizadevamo, da so čebelje družine že na začetku sezone čim bolj močne in da zasedejo ves prostor v panju, saj je le takšna družina sposobna kaj tudi doprinesti,« je pojasnil.

Izjemna bitja, ki jih je treba obvarovati

Čebele so izjemno koristne živali, ki pomagajo pri preživetju človeške vrste. Približno tretjina svetovnega pridelka hrane zraste na rastlinah, ki so jih oprašile živali, za ogromen del tega so zaslužne čebele. Zato je treba do njih gojiti spoštljiv odnos in jih obvarovati. Tega se zavedajo tudi v družini Lešek. »Kar zadeva nepoznavalsko javnost, sta znanje in odnos do čebel različna, za slovenske čebelarje pa si upam trditi, da je stopnja osveščenosti med njimi izredno visoka,« je poudaril Slavko Lešek. Pojasnil je tudi, da lahko čebele začutijo človeški strah. »Če je vreme primerno, sem pri pobiranju matic v kratkih hlačah in rokavih in me ne skrbi, da bi me čebela pičila. Čebele delujejo enako kot psi. Če srečamo hudega psa, bo še bolj hud, če bo videl, da zganjamo paniko. Isto naredi čebela,« je opozoril. Kot pravi, je delo bolj težavno v začetnih pomladnih mesecih, ki so ob jutrih še vedno precej hladni. »Ko odpreš gnezdo, kjer je 35 stopinj Celzija, in čebele poletijo ven na mraz, je zanje precejšen šok.« Izziv za kakovostno čebelarstvo predstavljajo tudi podnebne spremembe. »Včasih je bilo stanje, kar zadeva naravne vire in vreme, povsem drugačno, ugodnejše. Je pa res, da je v vseh teh letih napredovala tehnologija, ki nam zadeve olajšuje,« je povedal.

Foto: Andraž Purg

Preberite več v tiskani izdaji Novega tednika, ki je izšla 7. 11. 2024!




© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.