Šolski ekovrt na OŠ Trebnje lepo zaživel


Na Osnovni šoli Trebnje se je v tem šolskem letu zelo uspešno odvijal projekt šolski ekovrt, ki se bo v jeseni zaključil s prireditvijo, razstavo in slovesno otvoritvijo šolskega vrta. Mentorici Lojzka Prpar in Marija Strah sta si v tem šolskem letu v okviru tega projekta zastavili obsežen seznam ciljev. Skupaj z ravnateljem Radom Kostrevcem, ostalimi sodelavci, učenci in zunanjimi prijatelji ekovrta, ki so pomagali s svetovanjem, delom, semeni, dovozom humusa, zemlje in slame … , so cilji v celoti doseženi.
Lanske jeseni smo nadaljevali z načrtovanjem vrta in postavitvijo polkrožne grede. V spomladanskem času smo postavili tudi visoko ali permakulturno gredo. Ker je prst na tem prostoru zelo slaba, moramo za vse grede pripeljati ustrezno zemljo od drugod. Kompostnik smo delno napolnili z listjem in gnojem in med letom z uporabnim plevelom in razgradljivimi odpadki. Vsebina ni zadoščala za pripravo gredic, zato smo pripeljali tudi humus. Prijatelji ekovrta so pomagali, in naš šolski ekovrt je zaživel z minimalnimi stroški.
Vsem, ki ste pomagali, se še enkrat najlepše zahvaljujemo in se veselimo nadaljnjega sodelovanja, saj nas čaka še kar precej dela, da bo vrt pripravljen na slovesno otvoritev. Na spletni strani šole pod projekti Projekt ekovrt Prijatelji EKOVRTA sta mentorici napisali obširen seznam vseh. Prispevek vsakega je neprecenljiv, zato bom omenila le naše tri največje donatorje in svetovalce: ITR, KZ Trebnje in Grm Novo mesto Center biotehnike in turizma.
Spomladi se je krog sodelavec razširil. Mentorici sta pripravili predlog razdelitve vrtnih površin in načrt zasaditve. Izbrali smo gredico, košček vrta, za katerega skupaj z učenci skrbimo, tudi v času poletnih počitnic. Ob sajenju in kasneje ob oskrbovanju gredic so se učenci seznanjali z zelenjavo, robidnicami, začimbami in zelišči, jih spoznavali, se zavedli pomena sosedstva rastlin in ugotavljali njihove značilnosti in uporabnost. Na šolskem ekovrtu in v širši okolici šole so učenci nabirali zelišča, se seznanjali s pripravo in sušenjem ter kasnejšo pripravo napitkov in čajev.
Veliko sadik zelenjave in rož so vzgojili v učilnicah na okenskih policah, kjer so učenci lahko spremljali rast. Medtem, ko sta za letošnje leto semena mentorici pridobili od prijateljev ekovrta in jih prinesli sami, bomo letos poskušali vsaj nekaj vzgojiti sami. Tako že zbiramo in hranimo seme solate, redkvice, ognjiča, drobnjaka … Hkrati pa pobiramo prve pridelke za sprotno svežo porabo oz. za konzerviranje.
Na vrtu pa se pojavljajo tudi škodljivci, ki jih zatiramo z naravnimi pripravki. Dodaten problem letos pa je suša, ki jo občutijo tudi rastline na šolskih gredicah.
Naš šolski ekovrt ustreza vsem merilom, ki so potrebna za pridobitev znaka ŠEV. Marca smo bili med prvimi šolami, ki so pridobile ta znak, ki ga podeljuje ITR.
V okviru tega projekta so potekale tudi druge aktivnosti med poukom, v okviru dnevov dejavnosti, pri interesnih dejavnostih, pripravili smo razstavo, pozimi smo postavili ptičje hišice in skrbeli za ptice, ogledali smo si naš čebelnjak, spomladi smo zasadili cvetlična korita in s tem polepšali okolico šole …
V okviru tehniškega krožka so pripravili devet klopi, ki smo jih postavili na vrt tako, da se v šolskem vrtu lahko odvija pouk ali ura dejavnosti.
Naš šolski ekovrt je odlična učilnica v naravi.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se