Slavil je tamburaški orkester Dobréč


V soboto, 5. 4. 2014, so se v Kulturnem domu Joža Ažmana v Bohinjski Bistrici na 34. državnem srečanju mandolinistov in tamburašev, ki ga organizira Javni sklad RS za kulturne dejavnosti (JSKD), zbrali najboljši mladi orkestri. Med desetimi tamburaškimi in mandolinskimi skupinami je slavil Tamburaški orkester Dobréč, ki je najbolj prepričal strokovno žirijo v sestavi mag. Damir Zajec, Anton Grahek in Siniša Leopold. Na prireditvi so poleg zmagovalca nastopile še naslednje skupine: Tamburaška skupina KUD Oton Župančič Vinica "Viniški tamburaši", Tamburaška skupina Metliške folklorne skupine »Ivan Navratil«, Tamburaški orkester KUD Majšperk, Tamburaški orkester Petrovi tamburaši, Tamburaški orkester Vipavski tamburaši, Tamburaški orkester Cirkovce, KD Tamburaški orkester Šmartno, Tamburaška orkester KUD Oton Župančič Artiče, Glasbeno društvo Tamburjaši in Tamburaški sastav KUD-a Preporod.
Tamburaški orkester Dobréč
dirigent: Gregor Zagorc
predsednik: Luka Turk
Od ustanovitve KUD Dobreč leta 1997, je orkester strokovno vodil Anton Grahek. Leta 2013 pa je vodenje orkestra prevzel Gregor Zagorc, ki je zaključil Akademijo za glasbo v Novem Sadu, smer kompozicija in dirigiranje. Orkester se redno udeležuje državnih in mednarodnih tekmovanj ter je prejemnik številnih domačih kot tudi mednarodnih priznanj in plaket. Na srečanjih tamburašev in mandolinistov Slovenije so bili sedemkrat zapored proglašeni za najboljši tamburaški orkester v Sloveniji. Leta 2010 se je orkester udeležili mednarodnega tamburaškega tekmovanja v Osijeku na Hrvaškem ter v kategoriji odraslih tamburaških orkestrov prejel zlato plaketo za osvojenih 98 točkami od 100 možnih ter zasedel drugo mesto. Novembra 2013 se je udeležil 1. mednarodnega tekmovanja velikih tamburaških orkestrov v Rumi (Srbija), kjer je prejel zlato priznanje za osvojenih 95 točk in zasedel tretje mesto. Orkester odlikuje odlična dinamika, melodičnost in samosvoj zvok orkestra, vokalno pa ga dopolnjujejo tudi solisti. Posneli so tri zgoščenke BELA KRAJINA LE TEBI, DOBREČ in MARKO SKAČE. Prejeli so tudi Župančičevo plaketo, katera velja za najvišje priznanje za delovanje na kulturnem področju v občini Črnomelj. TO Dobreč je za RTV Ljubljana posnel oddajo, ki je bila namenjena evropskim radijskim hišam. KUD Dobreč je tudi organizator I. in II. mednarodnega festivala tamburaških orkestrov in skupin Dragatuš 2006 in 2007, festival se je odvijal v mesecu juliju, obiskalo pa ga je preko 10.000 ljudi in je osrednji dogodek na tovrstnem področju v Sloveniji. Leta 2008 je Tamburaški orkester KUD Dobreč za Mednarodni festival tamburaških skupin in orkestrov Dragatuš 2007, prejel t.i. Ekran popularnosti, katerega Televizija Vaš kanal podeljuje vsako leto za najodmevnejši medijski dogodek. Vztrajnost, veselje do glasbe, želja po novih glasbenih užitkih, je tamburaše Tamburaškega orkestra Dobreč, pripeljala tako daleč, da vam lahko zaigrajo katerokoli zvrst glasbe.
Tamburaštvo ima pri nas dolgo zgodovino, saj se je v obliki folklornih ansamblov razvijalo skozi celotno 19. stoletje, tamburaški orkestri, kot jih poznamo danes, pa so se začeli uveljavljati zadnje desetletje 19. stoletja. Sprva so bili namenjeni narodnemu buditeljstvu in izvajanju slovenskih pesmi, kasneje pa je tamburica potonila v pozabo; njen zven so ohranjale le folklorne skupine za spremljavo plesa. Pred leti, ko je ponovno zraslo zanimanje za etno-folk glasbo, pa je tamburica postala spet zelo priljubljen inštrument. JSKD je bil prvi, ki je zaznal omenjeni trend in je pričel, da bi dobil boljši vpogled v dejavnost, organizirati državne revije tamburaških in mandolinskih orkestrov.
V Sloveniji deluje preko 50 tamburaških in mandolinskih skupin in JSKD si prizadeva za enakomeren razvoj vseh. Naša izobraževanja, srečanja in festivali so oblikovani na podlagi dolgoletnih izkušenj, obstoječim vsako leto dodajamo še nove vsebine.
Srečanja so v svojih 34 letih nepretrganega dela organizacijskih odborov in strokovnih svetov dosegla zelo visoko organizacijsko in izvedbeno raven. Vsako leto tekmujoče skupine ocenjuje tričlanska mednarodna strokovna žirija. Žiranti, ki prihajajo iz tujine, so priznana imena s področja tamburaštva in kot taki sodelujejo na številnih tekmovanjih in festivalih po tujini. Vsi ti žiranti vsakokrat odidejo iz Slovenije s pohvalnimi besedami o organizaciji in izvedbi tekmovanja in so zelo veseli vnovičnih povabil. Prav tako so vedno izredno pozitivno presenečeni nad kakovostjo naših tamburaških skupin.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se