© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Prikazni čebelnjak ob Šokčevem dvoru v Žuničih


lokalno
KP Kolpa
10. 12. 2015, 14.10
Posodobljeno
11. 12. 2015 · 10:35
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

cebelnjak__1_.jpg
Arhiv Lokalno.si
cebelnjak (1)
cebelnjak__6_.jpg
Arhiv Lokalno.si
cebelnjak__18_.jpg
Arhiv Lokalno.si
cebelnjak__17_.jpg
Arhiv Lokalno.si

Kot dopolnitev obiska Krajinskega parka Kolpa in informacijske točke Šokčev dvor v Žuničih je bil 7. decembra, na god sv. Ambroža, odprt tudi nov čebelnjak - replika objekta, ki je nekoč stal ob Osnovni šoli Adlešiči. Čebelnjak hrani vzorce različnih čebeljih košev, pletenih iz slame, ter nekatera stara čebelarska orodja. S postavijo je bila dopolnjena muzejska zbirka in omogoča boljši izobraževalni proces za obiskovalce parka, ki želijo spoznati pomen opraševanja v naravi ter pridelave medu in drugih pridelkov čebel.

Sveti Ambrož Milanski oziroma Sveti Ambrož (tudi Sveti Ambrozij) je krščanski svetnik, škof, spoznavalec in cerkveni učitelj rojen leta 339 v Trierju, (danes Nemčija, takrat Rimsko cesarstvo), umrl 4. aprila 397 v Milanu (Italija, Rimsko cesarstvo). Je eden štirih zahodnih cerkvenih učiteljev, med katerimi je tudi njegov učenec Avguštin. Rodil se je leta 339 v Trieru (v današnji Nemčiji), kjer je bil njegov oče Avrelij Ambrož cesarski namestnik – vodja pretorijanske prefekture – za rimsko provinco Galijo, ki je takrat obsegala velike dele današnje Francije, Španije, Italije in tudi Nemčije. Mati je bila zgledna krščanska žena, ki se je po zgodnji moževi smrti okrog l. 354 s tremi otroki – od katerih je bil Ambrož najmlajši – vrnila v svoje očetno mesto Rim.

Iz njegovega zgodnjega otroštva je znana anekdota: Ambrožu se je še kot dojenčku, spečemu v zibelki na domačem dvorišču, na glavo usedel roj čebel. Pestunja, ki ga je varovala, je začela kričati in klicati na pomoč. Ambrožev oče - izkušen čebelar - je ukazal, naj pustijo otroka na miru in tako se je roj čez čas dvignil, ne da bi otroka pičila ena sama čebela. Po tem dogodku je oče dal otroku ime Ambrozij. Ambrozija je grški izraz za mano, ki naj bi bila hrana za bogove in je dajala večno mladost in nesmrtnost. Ambrosios (grško αμβροσιος) pa pomeni nesmrten. Oče je ob tem dogodku menil, da čebelji roj, ki je v otrokovih ustih pustil obilico medu, pomeni, da bo iz tega otroka še nekaj velikega. Čebele, ki srkajo sladkobo iz cvetlic, da so bile simbol sladkobe, ki se bo izlivala iz Ambroževih ust, kadar bo govoril.

Atributi: čebelji panj, knjiga, pero, golob

Zavetnik: čebelarji, domače živali, mesti Milano in Bologna v Italiji

God: 7. december

Romarsko središče: bazilika in stolnica Milano


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.