© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

O varstvu dediščine – tudi o Vodenici pri Adlešičih


lokalno
E&V Foto: A. in E. Novak
20. 7. 2014, 12.00
Posodobljeno
21. 07. 2014 · 12:23
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

zbornik_000.jpg
Arhiv Lokalno.si
zbornik
zbornik3_000.jpg
Arhiv Lokalno.si
zbornik6_000.jpg
Arhiv Lokalno.si

17 .7. 2014 je bila v kulturnem domu v Adlešičih predstavitev zbornika Etnološko konservatorstvo in varstvo dediščine na Slovenskem. V zborniku je objavljenih več dobrih praks restavriranja in ohranjanja naravne in stavbne kulturne dediščine na Slovenskem. Med izbranimi dobrimi praksami je tudi obnova »Vodenice« vodne jame med naseljema Mala sela in Velika sela pri Adlešičih. Predstavitev zbornika sta pripravili vidni članici Slovenskega etnološkega društva, predsednica ga. Anja Serec Hodžar in dr. Helena Rožman.

Konkretneje o projektu obnove in smiselnosti nadaljnje rabe »Vodenice« sta spregovorila g. Dušan Strgar iz Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Služba za kulturno dediščino, Območna enota Novo mesto in g. Alojzij Novak, vodja delovne skupine krajanov Malih sel, ki so izvedli obnovo. Zbrani prisotni so bili enotnega mnenja o pomembnosti obnove Vodenice. Mnogi se še spomnijo časov, ko je bila življenjsko pomembna naravna dobrina voda, dostopna le v sedaj obnovljenem objektu in še tam velikokrat v premajhnih količinah.

Dejstvo, da je obnova Vodenice izbrana kot edini primer dobre prakse ohranjanja kulturne dediščine v Beli krajini, nam sporoča, kako pomanjkljiv odnos do naravne in kulturne dediščine imamo v našem okolju.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.