- V Svetovni zdravstveni organizaciji po Trumpovi odločitvi začeli klestiti stroške
- Trumpov ukaz o izstopu iz Svetovne zdravstvene organizacije ni dober obet za prihodnje pandemije
Ena od prvih potez Donalda Trumpa po imenovanju na položaj ameriškega predsednika je bila podpis izvršnega ukaza o ameriškem odstopu od pariškega podnebnega dogovora. Enako je storil že v svojem prvem mandatu, a so nato ZDA k sporazumu znova pristopile pod administracijo Joeja Bidna. Izvršni ukaz sicer še ne pomeni takojšnjega odstopa od sporazuma, celoten proces bo trajal približno leto dni. Ko se bo zaključil, se bodo ZDA s tega vidika pridružile Iranu, Libiji in Jemnu, edinim državam članicam Združenih narodov, ki niso podpisnice pariškega sporazuma.
Napore za ustalitev koncentracije toplogrednih plinov v ozračju na ravni, ki bi preprečila nevarne antropogene vplive na podnebje, v okviru pariškega sporazuma v največji meri financirajo države, ki so ratificirale Okvirno konvencijo Združenih narodov o spremembi podnebja (UNFCCC). Teh je skoraj 200, pri čemer ZDA kot največje gospodarstvo prispevajo največ, kar približno 21 odstotkov sredstev. Ta pipica se bo z odstopom od sporazuma zaprla.
Še naprej bodo vplačevali
Za presenečenje je komaj tri dni po Trumpovem izvršnem ukazu poskrbel ameriški milijarder, nekdanji župan New Yorka in posebni odposlanec ZN za podnebne spremembe Michael Bloomberg. Kot je naznanil, bo poskrbel za to, da bodo napori v okviru UNFCCC še naprej v celoti financirani. Bloomberg bo s svojo neprofitno organizacijo Bloomberg Philanthropies in še nekaterimi drugimi sofinancerji poskrbel, da se bo v UNFCCC vsako leto steklo toliko sredstev, kot jih v skladu s sporazumom dolgujejo ZDA. Bloomberg sicer natančnega zneska ni navedel, prav tako ni razkril, kdo so preostali financerji. Bloomberg se na Forbesovemu seznamu najbogatejših Zemljanov nahaja na 16. mestu.
Kot je poudaril, je vsako leto je zaradi katastrof, ki so posledica podnebnih sprememb, uničenih vse več življenj Američanov. Hkrati ZDA že občutijo »gospodarske koristi čiste energije,« in sicer tako v »republikanskih kot demokratskih zveznih državah.« Ob tem je Bloomberg obljubil, da si bo v sodelovanju z zveznimi državami, mesti in podjetji prizadeval za to, da bodo ZDA še naprej izpolnjevale svoje obveznosti na področju podnebnih sprememb. »Američani ostajajo odločeni, da nadaljujejo boj proti katastrofalnim posledicam podnebnih sprememb.«