Zakon o TikToku, ki je v veljavo stopil aprila lani, od podjetja ByteDance terja prodajo omrežja do 19. januarja, sicer ga bodo v ZDA odstranili iz trgovin z aplikacijami. Kot je znano, je ameriški kongres zakon sprejel zaradi grožnje, ki naj bi ga omrežje predstavljalo ameriški javnosti, saj naj bi bilo pod nadzorom kitajske vlade ter naj bi omogočalo vohunjenje za ameriškimi uporabniki in služilo kot orodje za širjenje kitajske propagande. Pod črto, kongresniki so ocenili, da TikTok predstavlja grožnjo za ameriško nacionalno varnost.
V zadnjih dnevih se je sicer pojavilo ugibanje, ali bi lahko TikTok tik pred zdajci kupil najbogatejši človek na svetu Elon Musk, ki si lasti že družbeno omrežje X in bo deloval tudi v administraciji Donalda Trumpa. O morebitni prodaji Musku so ta teden poročali ameriški mediji, a bi nakup TikToka pomenil velik, mogoče celo prevelik zalogaj tudi za najbogatejšega človeka na svetu. Vrednost poslovanja TikToka v ZDA namreč ocenjujejo na 40 do 50 milijard dolarjev.
Si je Biden premislil
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Sicer pa zakonu nasprotuje tudi sam Trump, ki se bo na čelo ZDA znova zavihtel v ponedeljek. Trump je že decembra od ameriškega vrhovnega sodišča zahteval odložitev uveljavitve prepovedi, pritožbo pa sta vložila tudi TikTok in Bytedance. Vrhovno sodišče v zadevi do danes še ni odločalo, je pa prejšnji petek obravnavalo argumente. Čas se izteka, po poročanju tiskovne agencije AP pa bi lahko vrhovno sodišče odločitev naznanilo še danes.
Medtem ameriški mediji poročajo, da bi lahko na zavoro v zadnjih dnevih svojega mandata stopil predsednik Joe Biden. Več neimenovanih uradnikov iz Bidnove administracije namreč namiguje, da bi lahko Biden usodo prepovedi TikToka prepustil Donaldu Trumpu, da tako ta v veljavo ne bi stopila že v nedeljo.
Kako bo videti prepoved
V primeru, če bo vrhovno sodišče prikimalo kongresu in sodiščem na nižji stopnji ter bo prepoved obveljala, ostaja odprto vprašanje, kako bo prepoved videti v praksi. Kot najverjetnejša možnost se omenja poziv ponudnikom aplikacij, kot sta Google Play Store in Applov App Store, naj onemogočita prenos aplikacije v ZDA. Ameriško pravosodje je tehnološkim velikanom že naložilo, naj se na prepoved pripravijo. Tisti, ki brez TikToka ne bodo zdržali, imajo v takem primeru seveda med drugim na voljo obvod z uporabo navideznega zasebnega omrežja VPN, s pomočjo katerega je ponudnike mogoče pretentati, da posameznik na splet dostopa iz kakšne druge regije. A v tem, pa tudi drugih primerih obvoda zakona, potrošniki seveda tvegajo pravne posledice.
Uveljavitev prepovedi je možna tudi po vzoru Indije, ki je leta 2020 ravno v primeru TikToka kar od ponudnikov internetnih storitev zahtevala, da v celoti onemogočijo dostop do družbenega omrežja.