Zasmrajeno letalo

Neznosen vonj stotih prašičev jemal kisik potnikom in prisilil pilota k pristanku

U.C.
16. 12. 2024, 18.09
Posodobljeno: 16. 12. 2024, 18.22
Deli članek:

Boeing Dreamliner nizozemskega letalskega prevoznika se je moral nepredvidoma ustaviti na Bermudih. Razlog zasilnega postanka je bil neznosni smrad, ki se je razlegal po letalu in jemal kisik 259 potnikom namenjenim v Mexico City. Krivci za smrad so bili živi prašiči v prtljažnem prostoru.

Aviation Source/X
Potniki in posadka niso več mogli zdržati neznosnega smradu, letalo je moralo zasilno pristati.

Boeing 787 Dreamliner, nizozemske letalske družbe KLM, je bil na poti iz Amsterdama v Mexico City, ko se je po približno šestih urah letenja nad Atlantikom pilot obrnil na kontrolo zračnega prometa z nenavadno prošnjo. V kabini se je razširil tako odvraten vonj, da so potniki in posadka potrebovali premor na svežem zraku. Pilot je na vprašanje, ali bodo reševalci morali pomagati potnikom po pristanku, pojasnil, da preusmeritev ni nujna, ampak da so zaloge kisika omejene.

Po zasilnem pristanku se je 259 potnikov in članov posadke lahko končno nadihalo svežega zraka, nastanili so jih v hotelih na otoku. Boeing 787 pa je bilo potrebno temeljito prezračiti. Nadaljnje potovanje v Mexico City je bilo mogoče s približno 30-urno zamudo.

Nenačrtovano počitniško bivanje prašičev na Bermudih

Tudi za 100 prašičev so na Bermudih lepo poskrbeli. Raztovorili so jih in jih odpeljali na varno lokacijo na otoku. Vladni veterinar dr. Jonathan Nisbett in skrbniki živali z ministrstva za okolje in naravne vire so se še posebej zavzeli, da je bilo za prašiče dobro poskrbljeno. "Dobrobit živali je prednostna naloga," je v svoji izjavi dejala otoška vlada. "Usklajena prizadevanja odražajo predanost otoka skrbi za vse obiskovalce – ne glede na to, ali hodijo po dveh nogah ali po štirih," je skrb za prašiče pohvalil tudi eden izmed oskrbnikov na letališču.

Po dveh dneh so prašiče naložili nazaj v zaboje in jih z drugim, tokrat tovornim boeingom 777-200, odpeljali v Mehiko. Usoda prašičev po prihodu na njihov cilj ni znan.