"Naše sile so že skoraj prevzele nadzor nad prestolnico in zaščito javne lastnine," je na družbenih omrežjih sporočila skupina HTS in obljubila oblikovanje nove vlade, ne da bi navedla več podrobnosti.
Po padcu režima sirskega predsednika Bašarja al Asada, ki ga je sprožil pohod upornikov na Damask, se medtem po svetu še naprej vrstijo pozivi k mirni tranziciji in oblikovanju vključujoče vlade v Siriji. K temu so poleg Združenih narodov med drugim pozvali v Pekingu, Parizu in Ankari.
Njena.si
»Prevaranti so že od nekdaj iznajdljivi«
Tiskovni predstavnik nemškega zunanjega ministrstva pa je danes sporočil, da bo HTS ne glede na to, ali nam je to všeč ali ne, imela vlogo pri reorganizaciji Sirije. Spomnil je, da so voditelji HTS večkrat izjavili, da si bodo prizadevali za zaščito manjšin in zavrnili morebitno maščevanje. Ob tem pa je zagotovil, da bo Berlin skupino presojal po njenih dejanjih in ne besedah.
Palestinsko islamistično gibanje Hamas je medtem čestitalo sirskemu ljudstvu za strmoglavljenje Asadovega režima in pozvalo k enotnosti v državi. Palestinski Islamski džihad je izrazil upanje, da bo Sirija še naprej podpirala Palestince. Libanonsko šiitsko gibanje Hezbolah, ki je bilo v zadnjih letih eden od ključnih podpornikov Asada, pa je dogajanje v Siriji označilo za nevarno spremembo.
Iran je medtem po odstavitvi zaveznika Asada že stopil v stik z uporniki, je danes za tiskovno agencijo Reuters povedal iranski uradnik. Kot je dodal, si Teheran prizadeva za nadaljevanje odnosov z Damaskom na podlagi "daljnovidnega in modrega pristopa" obeh držav. Pozval je tudi k oblikovanju vključujoče vlade, ki bo zastopala vse segmente sirske družbe.