V Siriji danes vladata tako slavje kot strah pred negotovostjo, kaj prihaja. Ponoči je postalo jasno, da je režim Bašarja al Asada padel, sirski premier Mohamed al-Džalali pa je zjutraj pozval k poštenim in svobodnim volitvam v Siriji, a kaj takega brez mirnega prenosa oblasti ni možno. Sporočilo o padcu režima je zjutraj objavila tudi sirska državna televizija. »Zmaga velike sirske revolucije in padec zločinskega Asadovega režima,« je bilo zapisano v celozaslonskem sporočilu, potem ko so uporniki zasedli predsedniško palačo.
Ob tem je odprto ostalo vprašanje, kakšna bo usoda Asada. Prva poročila so bila jasna, da je pobegnil, a je njegova lokacija ostala skrita. Opoldne so nato v ruskem zunanjem ministrstvu potrdili, da je Sirijo zapustil. »Po pogajanjih med B. Asadom in več udeleženci v oboroženem konfliktu na območju Sirije se je odločil, da odstopi s položaja, in državo zapustil, pri čemer je izdal navodila za miren prenos oblasti,« so navedli v ruskem zunanjem ministrstvu. Poudarili so še, da Rusija v teh pogajanjih ni sodelovala in da so v stiku z vsemi sirskimi opozicijskimi skupinami. Vse strani so pozvali, naj se izogibajo nasilju.
Ruska tiskovna agencija Tass zdaj poroča, da je Asad skupaj z družino prispel v Moskvo in da jim je ruska vlada že odobrila azil.
Naslednja faza
Situacija v Siriji je kompleksna, saj zdaj tam brez nadzora režima delujejo različne uporniške skupine, povezane z različnimi zunanjimi igralci, kot so Turčija, Rusija in ZDA. Eno večjih vprašanj ostaja, kako se bo odvijal konflikt med islamisti, ki jih podpira Turčija, in Kurdi, ki uživajo podporo ZDA. Obstaja tudi strah, da bi lahko dogajanje izkoristili džihadisti Islamske države (IS) in se znova okrepili v puščavskih delih na jugovzhodu in vzhodu Sirije. Glede slednjih so v ZDA že poudarili, da bodo v vzhodni Siriji ohranile prisotnost in sprejele določene ukrepe, da se IS prepreči vrnitev in zagotovi njen trajen poraz.
Ne glede na to, kaj bo sledilo, si je večina zahodnih analitikov enotna, da bo dogajanje dodobra preoblikovalo razmerje moči v regiji.
Uporniške skupine so sicer danes sporočile, da si bodo za stabilnost in varnost v regiji prizadevala doseči sodelovanje s »prijateljskimi narodi.« Ob tem je vodja glavne sirske opozicijske skupine v tujini Hadi al Bahra za televizijo Al Džazira povedal, da se bo sešel s predstavniki arabskih in evropskih držav, kakor tudi Združenih narodov, da bi dosegli dogovor o naslednji fazi za Sirijo.
Uprava za politična vprašanja, veja sirske opozicije, je prav tako napovedala, da bo delovala za vse Sirce in se držala načel pravičnosti in dostojanstva za vse državljane. »Osvoboditev Sirije je zmaga za vse njene otroke, ki so se žrtvovali za enotnost države in ljudi. Ob tej priložnosti potrjujemo svojo zavezanost krepitvi družbene enotnosti ter potrditev načel pravičnosti in dostojanstva za vse sestavine sirske družbe,« je sporočila po poročanju Al Džazire.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Oglasil se je tudi turški zunanji minister Hakan Fidan, ki je poudaril, da morajo mednarodni in regionalni akterji zagotoviti miren prenos oblasti. Dejal je še, da se lahko zdaj milijoni sirskih beguncev vrnejo v domovino. Sicer pa so k mirnemu prenosu oblasti pozvali tudi v Franciji, Nemčiji in Združenem kraljestvu. Upanje, da bo v Siriji čim prej zavladala stabilnost, so izrazili tudi v Pekingu.
V Damask prispel vodja upornikov
Uporniške sile, ki so davi prevzele oblast v Siriji, so sporočile, da je v Damask prispel vodja uporniške skupine Hajat Tahrir al Šam (HTS) Abu Mohamed Al Džolani. V sporočilu na Telegramu so ga navedli z njegovim pravim imenom Ahmed al Šara. Na posnetku kleči na polju in spušča glavo k tlom.
Nekaj ur po razglasitvi padca režima so sicer uporniki v glavnem mestu uvedli policijsko uro. Ta velja od 16. do 5. ure po lokalnem času. Za zdaj ni jasno, kako dolgo naj bi bil ukrep v veljavi.
Potem ko so uporniki na čelu s HTS davi razglasili prevzem oblasti, so se prebivalci Damaska podali na ulice, po družbenih omrežjih pa so krožili videoposnetki, kako se veselijo, pojejo in plešejo. Množica je med drugim vdrla v predsedniško palačo in tam zažgala sprejemno dvorano. Prišlo je tudi plenjenja v razkošni rezidenci pobeglega nekdanjega voditelja Asada, ki je bila doslej zaprta za javnost.
Leti na in z mednarodnega letališča v Damasku so prekinjeni vsaj do 18. decembra. Tako kot v Damasku so ljudje tudi drugod po državi danes podirali kipe očeta predsednika Bašarja al Asada, Hafeza. Ta je vladal Siriji do svoje smrti leta 2000 in vzpostavil brutalen sistem vladanja, ki ga je njegov sin nadaljeval.