Uporniki skupine HTS so v sporočilu na omrežju Telegram naznanili, da je njihov vodja Abu Mohamed al Džolani, ki so ga tokrat poimenovali s pravim imenom Ahmed al Šara, prispel v prestolnico. Objavili so posnetek, s katerega je razvidno, kako al Džolani kleči na polju in k tlom spušča glavo. A kdo je voditelj te militantne skupine, ki je predstavljala glavno silo v strmoglavljenju Bašarja al Asada.
Al Džolani si že nekaj let prizadeva, da bi v mednarodni javnosti opral svoje ime. Zdaj kaže, da bo to poskušal storiti tudi tako, da bo zavrgel svoj dolgoletni vzdevek, privzeto ime, ki si ga je nadel še v času sodelovanja z Al Kaido, in začel znova uporabljati pravo ime Ahmed al Šara. Kot je znano, ameriške oblasti njegovo skupino Hajat Tahrir al Šam še vedno obravnavajo kot teroristično organizacijo, pri čemer so za prijetje al Džolanija razpisale deset milijonsko nagrado. Njegova zgodovina je pestra, kot je pestra zgodovina Bližnjega vzhoda.
A pravi test, ali gre resnično za reformiranega človeka, zagovornika pluralizma in strpnosti, kot se poskuša prikazati v zadnjih letih, šele prihaja. Zdaj bo treba Sirijo, v kateri živijo različne etnične in tudi verske skupine, postaviti nazaj na noge.
Kot mladenič se je pridružil Al Kaidi
Slovenija
3.000 dreves za Kras: McDonald's z malimi koraki do velikih ciljev
42-letni al Džolani je s svojo skupino v zadnjih letih vladal v sirski provinci Idlib na severozahodu države, na majhnem kotičku, ki ga sirska vojska za razliko od večine preostalih delov ni uspela zasesti. Kot poroča tiskovna agencija AP, njegove vezi z Al Kaido segajo v davno leto 2003, ko se je skrajnežem pridružil v njihovem boju proti ameriški vojski v Iraku. Tam ga je za nekaj časa pristal v zaporu, potem ko so ga zajele ameriške sile. V tem času se je rodila tudi Islamska država (IS) pod vodstvom Abuja Bakra al-Bagdadija. Slednji je al Džolanija leta 2011 poslal nazaj v Sirijo, kjer se je po vstaji proti Asadu že začela državljanska vojna. Al Džolani je nato v Siriji ustanovil skupino Fronta al Nusra, s katero se je boril proti sirski vojski. To skupino so nato ZDA uvrstile na seznam terorističnih organizacij, na glavo al Džolanija pa so razpisale nagrado.
Al-Bagdadi je nato leta 2013 od njega zahteval, da skupino razpusti in se pridruži Islamski državi, ki je s pristopom sirskih džihadistov postala ISIS, a je al Džolani to zavrnil. Fronta al Nusra je nato na območju Sirije stopila v boj tudi zoper ISIS. Leta 2014 je v svojem prvem intervjuju za Al-Jazeero, v katerem je nastopil zamaskiran, predstavil svojo takratno vizijo Sirije, in sicer državo, v kateri vlada islamsko pravo ter v kateri ni mesta za druge verske skupnosti, kot so alaviti, šiiti, kristjani in druzi.
Preobrazba
Leta 2016 je sledil prvi preobrat, poroča AP. Takrat se je prek videoposnetka javnosti prvič prikazal brez maske. Naznanil je, da je njegova skupina pretrgala vse vezi z Al Kaido in se preimenovala. Leto dni pozneje, ko so pod njegovo okrilje stopile še nekatere uporniške skupine, je nato prevzela današnje ime Hajat Tahrir al Šam. Po novih bojih z islamisti, ki so združevanju skupin nasprotovali, je končno prevzel oblast nad celotnim Idlibom, kjer naj bi nato vladal z železno roko, a je mednarodni javnosti začel kazati povsem novo podobo. Vojaško uniformo je zamenjal za hlače in srajco ter začel pozivati k pluralizmu in verski strpnosti. Leta 2021 je nato opravil prvi intervju za ameriške medije. Za medijsko hišo PBS je dejal, da njegova skupina ZDA ne predstavlja nobene nevarnosti in da so sankcije, ki so jih ZDA uvedle zoper njega in Hajat Tahrir al Šam, nepravične.
»Sirija si zasluži sistem vladanja, ki bo institucionalen, ne sistema, v katerem s samovoljo vlada en voditelj,« je al Džolani pred dnevi dejal v intervjuju za CNN. Nakazal je, da bi lahko po padcu režima al Asada svojo skupino Hajat Tahrir al Šam tudi razpustil. »Ne sodite po besedah, temveč po dejanjih,« je še poudaril. Ali je njegova preobrazba kolikor toliko resnična, ali pa gre zgolj za spretno manipulacijo, bo pokazal čas.