Policija je v petek zvečer bila primorana uporabiti vodne topove in solzivec v spopadu z več tisoč proevropskimi protestniki, ki so v središču Tbilisija postavili barikade, potem ko je gruzijska vladajoča stranka sporočila, da ustavlja pristopna pogajanja z EU do leta 2028.
Zamrznitev pogajanj o prošnji za članstvo je povzročila ogorčenje v Gruziji, ki ima cilj članstva v EU zapisan v ustavi. Protestniki so z gruzijskimi zastavami in zastavami EU hodili proti stavbi parlamenta in v policiste metali pirotehnična in druga sredstva. Policija jih je odpeljala stran od parlamenta po bulvarju Rustaveli proti operni hiši, pri čemer so uporabili tudi vodni top in solzivec.
Na tisoče protestnikov je pograbilo vse, kar jim je prišlo pod roke, na improviziranih barikadah pa so vztrajali dolgo v noč. Na bulvarju so goreli požari. "Tukaj bomo vsak večer, dokler se nas ne naveličajo," je dejal Nika Gvaramia, vodja največje gruzijske opozicijske stranke Koalicije za spremembe, ko si je grel roke ob ognju. "To je naša država, samo eno imamo, borili se bomo za Evropo."
Vodja koalicije Elene Khoshtaria je nosila prevezo, ker si je med četrtkovim protestom zlomila roko. "Ne bomo popustili, ne bomo odnehali," je dejala. "Mislim pa, da bi morala mednarodna skupnost razmisliti, kako podpreti ljudi, ki resnično verjamejo v evropske vrednote."
Več sto zaposlenih na ministrstvih za zunanje zadeve, obrambo, izobraževanje in pravosodje je v petek podpisalo odprta pisma, v katerih so zamrznitev pogajanj obsodili kot neustavno. Številne zasebne univerze pa so sporočile, da bodo zaradi nemirov prekinile pouk, poslovne skupine pa so vlado pozvale, naj ponovno razmisli o svojem stališču.
Vladajoča stranka Gruzijske sanje, ki je na oktobrskih volitvah, za katere opozicijske stranke trdijo, da so bile prirejene, dobila skoraj 54 odstotkov glasov, je v četrtek sporočila, da zamrzne pogajanja o članstvu, ker EU "izsiljuje" Gruzijo.