Po znižanju za pol odstotne točke v septembru je danes sledil rez za 0,25 odstotne točke na razpon med 4,50 in 4,75 odstotka.
Zadnji kazalniki kažejo, da se gospodarska aktivnost še naprej dobro krepi. Od začetka leta so se razmere na trgu dela na splošno umirile, stopnja brezposelnosti pa se je zvišala, a ostaja nizka. Inflacija je napredovala proti cilju, ki je pri dveh odstotkih, vendar ostaja nekoliko povišana, je odbor centralne banke zapisal v sporočilu po dvodnevnem zasedanju.
Stopnja inflacije v ZDA se je septembra še znižala, čeprav manj od pričakovanj. Na letni ravni so se cene življenjskih potrebščin zvišale za 2,4 odstotka, kar je najnižja stopnja inflacije po februarju 2021. Pred tem je bila avgusta 2,5-odstotna.
Ameriška centralna banka je že septembra nakazala, da bo v tem letu še zniževala obrestne mere. Za prihodnje leto pa pričakuje, da se bo povprečna ključna obrestna mera oblikovala okoli 3,4 odstotka. Nove napovedi bo sicer objavila šele decembra in takrat bo upoštevala tudi vplive, ki jih bo imela vnovična izvolitev Donalda Trumpa za ameriškega predsednika Ta se je v času svojega prvega predsedniškega mandata večkrat prepiral s centralno banko, ji predlagal znižanje obrestnih mer in močno kritiziral njenega predsednika Jeroma Powlla. Obstaja bojazen, da se bo po januarski vrnitvi v Belo hišo znova poskušal vmešavati v odločitve denarne politike, je poročala nemška tiskovna agencija dpa.
Poleg tega Trump načrtuje visoke carine in znižanje davkov. Pričakovati je, da bo ta politika povzročila ponovno rast inflacije.