"Že zelo dolgo si Gruzijci prizadevajo in borijo za demokracijo. Imajo pravico, da izvejo, kaj se je zgodilo ta konec tedna. In imajo pravico do hitre, transparentne in neodvisne preiskave volilnih nepravilnosti," je na slovesnosti ob začetku novega študijskega leta na univerzi College of Europe v Bruggeu povedala von der Leyen. Dodala je, da morajo biti Gruzijci tako kot vsi Evropejci krojači svoje lastne usode.
Na sobotnih parlamentarnih volitvah v Gruziji je na podlagi uradnih izidov zmagala vladajoča stranka Gruzijske sanje. Opozicija in predsednica Salome Zurabišvili izidov ne priznavata, na pomanjkljivosti volitev - neenake pogoje, pritiske in napetosti - pa so opozorili tudi mednarodni opazovalci.
V Bruslju so že v nedeljo pozvali k neodvisni preiskavi domnevnih nepravilnosti. Pozivu so se danes pridružili najprej v Washingtonu, nato pa še v Berlinu, Parizu in pri zvezi Nato.
"Poročila o kršitvah, povezanih z volitvami, je treba temeljito raziskati," je povedala tiskovna predstavnica Nata Farah Dakhlallah. Da pričakujejo preiskavo domnevnih kršitev, je v imenu Pariza sporočilo tudi francosko zunanje ministrstvo.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
"Obsojamo kršitve mednarodnih standardov in podpiramo pozive mednarodnih volilnih opazovalcev k popolni preiskavi prijavljenih nepravilnosti," pa je dejal tiskovni predstavnik nemškega zunanjega ministrstva Sebastian Fischer.
Opozoril je na "velike nepravilnosti v smislu vmešavanja in ustrahovanja volivcev ter težave s tajnostjo glasovanja". Omenil je še primere dvojnega glasovanja in nasilja na voliščih, izrazil pa je tudi skrb, da bi oblasti ukrepale proti opoziciji.
Zunanji ministri 13 držav članic EU so nato danes v skupni izjavi obsodili "kršitve mednarodnih pravil" na gruzijskih volitvah, ki so po njihovem prepričanju nezdružljive z merili, ki se jih pričakuje od države kandidatke za članstvo v EU.
Ministri Nemčije, Francije, Poljske, Nizozemske, Češke, Danske, Estonije, Finske, Irske, Litve, Luksemburga, Portugalske in Švedske so obenem tudi kritizirali obisk madžarskega premierja Viktorja Orbana v Tbilisiju kot preuranjen.