Takoj po tem, ko je kralj Karel v parlamentu končal svoj govor in se usedel med kraljico Camillo ter avstralskega premierja Anthonyja Albanesija, so se iz ozadja zaslišali glasni vzkliki Thorpove. "To ni tvoja država. Ti nisi moj kralj. Zagrešili ste genocid nad našim narodom. Vrnite nam našo zemljo. Vrnite nam, kar ste nam ukradli – naše kosti, naše lobanje, naše dojenčke, naše ljudi," je kričala Thorpova, ki je bila oblečena v dolg plašč iz kože oposuma, tradicionalno oblačilo aboridžinov. Takoj so jo obkrožili varnostniki, ji zaprli pot bližje h kralju in jo pospremili iz dvorane, pri tem pa je še zavpila: "Jeb.š kolonijo!"
Thorpova ni prisegla kraljici
Thorpeova je prva aboridžinka iz zvezne države Victoria, ki je postala senatorka in je odkrita zagovornica pravic domorodcev. Ob prisegi v avstralskem parlamentu ni hotela priseči takratni britanski kraljici Elizabeti II., Karlovi materi. Še pred incidentom v parlamentu je skupaj s približno 20 somišljeniki organizirala demonstracije, medtem ko je kralj polagal venec k lokalnemu spomeniku. Že dolgo se zavzema za dogovor med avstralsko vlado in njenimi prvimi prebivalci. Številni aboridžini podarjajo, da svoje suverenosti ali zemlje nikoli niso predali kroni.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Odcepitev da ali ne?
Kralj Karel je sicer s kraljico na petdnevnem obisku Avstralije, prvem, odkar je nasledil svojo mamo. Zaradi njegovega zdravstvenega stanja obisk ne bo tako dolg, kot bi bil sicer. V Avstraliji se je vrsto let razpravljalo o tem, ali naj se odcepijo od monarhije. Leta 1999 je bil celo izveden referendum, na katerem pa je bila ideja o ustanovitvi republike močno poražena. Zdajšnji premier Albanese, ki prihaja iz vrst republikancev, je, navkljub dejstvu, da se je v zadnjih letih znova okrepila podpora izstopu iz monarhije, zavrnil možnost o skorajšnjem novem referendumu glede tega vprašanja.