Na referendumu bodo Moldavci odgovarjali na vprašanje, ali naj se vstop v EU zapiše kot cilj v moldavsko ustavo. Večina prebivalstva naj bi bila temu naklonjena. Medtem so proruske sile v državi pozivale k bojkotu glasovanja, ki ga je minuli teden v Kišinjovu kot velik mejnik pozdravila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.
52-letna Sandu, ki se bo na volitvah potegovala za drugi mandat, meni, da je poslanstvo njene generacije vključiti Moldavijo v evropsko družino. Po njenih besedah je pridružitev EU moldavski Marshallov načrt. Pristopna pogajanja je država uradno začela junija letos.
V prvem krogu volitev bo nekdanjo svetovalko pri Svetovni banki izzvalo sedem kandidatov in tri kandidatke. Obeta se ji približno 36-odstotna podpora. V zelo verjetnem drugem krogu bodo volivci najverjetneje izbirali med njo in nekdanjim državnim tožilcem Aleksandrom Stoianoglom.
Ta sicer prav tako velja za proevropskega politika, a se obenem zavzema za dobre odnose z Moskvo, ki ima v Moldaviji tradicionalno velik vpliv. Vstopu v unijo ne nasprotuje niti njegova, Rusiji naklonjena stranka socialistov, ki pa Sandu očita, da je referendum razpisala istočasno zato, da bi povečala možnosti za ponovno izvolitev.