Povpraševanje po plinu narašča zlasti zaradi potreb industrije iz Azije, ugotavljajo pri IEA in opozarjajo, da bi povečan obseg porabe plina v kombinaciji z geopolitičnimi napetostmi to zimo lahko vplivale na nihanje cen plina in zapletle njegovo dobavo.
Največjo negotovost, ki pesti evropske države, je dobava ruskega plina prek ukrajinskega ozemlja. Veljavne pogodbe se iztečejo konec letošnjega leta, zato bi se ruska dobava po tej poti lahko popolnoma ustavila, navajajo pri IEA. Posledično bi morale evropske države prihodnje leto povečati uvoz plina od drugod.
Dobava plina v Slovenijo bo letošnjo zimo stabilna
Na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo (MOPE) zagotavljajo, da bo dobava zemeljskega plina v Slovenijo in regijo »stabilna in zanesljiva«. Slovenija je spomladi podaljšala pogodbeno sodelovanje za dobavo plina iz Alžirije, poleti pa sklenila še sporazum z Azerbajdžanom. Pristojni minister Bojan Kumer je zato pri dobavi plina ne pričakuje težav: »Slovenija bo letošnjo zimo z vidika preskrbe zemeljskega plina pričakala zelo dobro pripravljena in smo lahko popolnoma mirni. Imamo še bolj zanesljivo oskrbo, kot smo jo imeli pred krizo, predvsem po zaslugi diverzifikacije poti zemeljskega plina v Slovenijo.«
Na MOPE še izpostavljajo, da je plinski trg v Evropski uniji v ceno že vključil tveganje v zvezi s prekinitvijo traznita preko Ukrajine in da so cene plina trenutno stabilne, kljub temu, da so na nekoliko višjem nivoju kot pred krizo leta 2022.