Po uničujočih poplavah na vzhodu Češke že potekajo prve čistilne akcije. Številne trgovine, domove in šole je preplavilo blato, na pomoč je bila napotena tudi vojska. V Jeseniku v bližini meje s Poljsko so skupnostim, ki so zaradi poškodovanih cest in porušenih mostov odrezane od sveta, s helikopterji dostavili pitno vodo in hrano. Na meji z nemško zvezno deželo Saško medtem pričakujejo nadaljnji dvig gladine reke Labe. Češka vlada je članice EU zaprosila za dobavo 15.000 razvlažilcev zraka, nekaj jim jih bo zagotovila tudi Slovenija.
Na prizadetih območjih so se pojavili tudi posamezni primeri plenjenja. Policija je bila doslej seznanjena s tremi takšnimi primeri, je sporočil češki notranji minister Vit Rakušan.
Razmere se umirjajo v Spodnji Avstriji, kjer vodostaji počasi upadajo
Številne ceste so sicer še vedno zaprte, gasilci pa so imeli ponoči največ dela s črpanjem vode in varovanjem jezov. V kraju Kirchberg an der Pielach so v torek po navedbah Rdečega križa evakuirali zdravstveni dom. Razmere se umirjajo tudi na Dunaju, kjer znova normalno deluje podzemna železnica.
Avstrijska vlada je napovedala, da bo zagotovila dodatna sredstva za odpravo škode, ki so jo povzročile poplave, prek sklada za naravne nesreče. V skladu bo po novem na voljo milijarda evrov.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Na Poljskem okrepili protipoplavno zaščito
V kraju Olava na Poljskem je medtem gladina reke Odre ponoči narasla za meter in pol. Mestne oblasti napovedujejo, da bo poplavni val nižji od pričakovanega, a bo verjetno trajal dlje, kot je bilo prvotno napovedano. V luči tega so preventivno okrepili tudi protipoplavno zaščito v bližnjem Vroclavu.
Madžare čaka težko obdobje
Na Madžarskem pa je v teku najtežja faza zaščite pred poplavami, je na današnji novinarski konferenci v Budimpešti povedal premier Viktor Orban in pojasnil, da je vrhunec poplavnega vala državo zajel ponoči. "To obdobje je najtežje. Od danes naprej bo trajalo približno teden ali osem dni," je še dodal.