»Uničite telefone, gremo na pozivnike«

Kdo je v resnici izdelal »madžarske« pozivnike, ki so včeraj istočasno eksplodirali »v rokah« več kot 1000 ljudi?

S.R.
18. 9. 2024, 11.46
Posodobljeno: 18. 9. 2024, 14.25
Deli članek:

Znanih je več informacij o včerajšnjem obsežnem in izjemno pretkanem napadu na pripadnike Hezbolaha v Libanonu. Prsti krivde so uperjeni v Izrael, ki pa zadeve pričakovano ne komentira. Eksplozivne pozivnike naj bi izdelalo podjetje, registrirano na Madžarskem, a tudi okoli tega ostaja odprtih veliko vprašanj.

Profimedia
Tajvanska policija je danes obiskala tajvansko podjetje Gold Apollo, a tam trdijo, da so pozivnike pod njihovo licenco izdelali na Madžarskem.

Kot smo že poročali, so včeraj splet preplavili pretresljivi posnetki iz Libanona, kjer so se vrstile eksplozije širom države. Pripadnikom Hezbolaha so istočasno eksplodirali pozivniki. Bolnišnice so se začele polniti, hitro pa so poročali tudi o prvih smrtnih žrtvah. Bilo je jasno, da gre za obsežen incident s številnimi žrtvami. Po zadnjih informacijah libanonskega ministrstva za zdravje je umrlo 12 ljudi, skoraj 3000 jih je ranjenih, od tega 170 kritično.

Če se je v začetni fazi, ko je še vladala zmeda, ugibalo, ali so bile detonacije posledica pregrevanja litijskih baterij, pa so izvedenci hitro prišli do zaključka, da bi lahko tako močne eksplozije povzročil le eksploziv, nameščen v posameznih napravah. Te je razneslo istočasno, ko so vsi pozivniki naenkrat dobili enako sporočilo. Predvideva se, da so v pozivnike na določeni točki v dobavni verigi namestili eksploziv. Čeprav se Izrael na obtožbe, da stoji za napadom, še ni odzval in se v skladu z dosedanjo prakso verjetno tudi ne bo, pa New York Times in CNN poročata, da je šlo za skupno operacijo tajne službe Mosad in izraelskih obrambnih sil (IDF).

Profimedia
Ostanki enega od pozivnikov.

Kje so jih izdelali?

Eksplodirali so sicer pozivniki modela AR924 tajvanskega podjetja Gold Apollo, a naprave kot kaže niso bile izdelane na Tajvanu. Iz podjetja so po poročanju STA danes sporočili, da je na fotografijah res videti njihov logotip, a da naj bi pozivnike oblikovalo in izdelalo podjetje BAC s sedežem na Madžarskem. To naj bi skrbelo za proizvodnjo in prodajo pozivnikov tipa AR924, za katere so dovolili uporabo svoje znamke, v ostale procese pa da niso vključeni.

Okoli tega podjetja ostaja odprtih kar nekaj vprašanj. Kot namreč danes poroča tiskovna agencija Reuters, se sedež podjetja nahaja na eni od ulic v predmestju Budimpešte. Na steklenih vhodnih vratih je nameščen list papirja A4 formata, na katerem je zabeleženo ime podjetja. A je ena od oseb v zgradbi navedla, da je podjetje tam sicer registrirano, a da tam fizično ni prisotno. Izvršna direktorica podjetja je Cristiana Barsony-Arcidiacono, ki je po poročanju Reutersa na svojem LinkedIn profilu kot svoje pretekle delovne izkušnje navedla svetovalno delo v številnih organizacijah, vključno z Unescom. Barsony-Arcidiacono se na vprašanja Reutersa ne odziva.

Profimedia
Širom Libanona so nenadoma začele odzvanjati eksplozije.

Priprava na ofenzivo?

Po poročanju Reutersa, ki se opira na vire iz libanonskih obveščevalnih služb, so eksploziv namestili v kar približno 5000 pozivnikov, namenjenih pripadnikom Hezbolaha. Hezbolah naj bi pozivnike v Libanon uvozil že pred meseci, kar po navedbah vira pomeni, da je šlo za operacijo, ki so jo načrtovali dlje časa in nato z izvedbo čakali na primeren trenutek. Zakaj bi lahko bil primeren trenutek včeraj? Glede tega je zaenkrat mogoče le ugibati, a možnosti je več. Med njimi prednjači ta, da namerava Izrael v teh dneh vendarle izvesti kopensko ofenzivo na ozemlja znotraj Libanona. Z operacijo s pozivniki so v vrste Hezbolaha vnesli precejšnjo zmedo. Bržkone jim je ob spremljanju posledic napada uspelo identificirati tudi marsikaterega borca, ki doslej ni bil na njihovem radarju. Morda tudi kakšno celico.

Da bi lahko bila obsežnejša izraelska kopenska operacija v Libanonu vse bliže, kažejo tudi nekatere izjave na ponedeljkovem srečanju izraelskega obrambnega ministra Joava Galanta in ameriškega obrambnega ministra Lloyda Austina. Galant je namreč opozoril, da se časovno okno za diplomatsko rešitev boja s Hezbolahom zapira. Podobno je izjavil tudi na srečanju z ameriškim odposlancem Amosom Hochsteinom.

Profimedia
V libanonskih bolnišnicah so včeraj zaradi eksplozij pozivnikov sprejeli skoraj 3000 oseb.

Uničite telefone, gremo na pozivnike

13. februarja letos je vodja Hezbolaha Hasan Nasralah na državni televiziji naznanil, da so mobilni telefoni bolj nevarni kot izraelski vohuni. Borce je pozval, naj jih uničijo, zagrebejo ali zaklenejo v želene škatle. Skratka, naj se jih znebijo. Do takrat so namreč izraelske sile z natančno merjenimi napadi v Libanonu ubile že približno 170 borcev Hezbolaha, med njimi z napadom na Bejrut tudi enega pomembnejših poveljnikov in še enega od visokih uradnikov. Posledično so se v vodstvu Hezbolaha odločili, da v komunikaciji preidejo zgolj na pozivnike, ki so jih razdelili tako med borce kot zdravnike in druge člane njihovega gibanja.

Kar zadeva same pozivnike, je vir za Reuters dejal, da gre za model, podoben drugim pozivnikom. Da torej prek brezžične lahko sprejema in prikazuje tekstovna sporočila, a z njim ni mogoče opraviti telefonskega klica. Znano je sicer, da se v Hezbolahu zlasti v zadnjem obdobju izogibajo visokotehnoloških naprav, kot so pametni telefoni, saj je pri teh precej več možnosti za vdore in sledenje. Po navedbah vira je Mosad moral pozivnike predelati nekje med samo proizvodnjo, vanje vstaviti čipe z eksplozivnim materialom, ti čipi pa nato le čakajo na signal. V posameznem pozivniku naj bi se nahajali do trije grami eksploziva. Dejal je še, da je istočasno eksplodiralo približno 3000 pozivnikov, ko so prejeli kodirano sporočilo.