Prazgodovinsko prebadanje obraza

Presenetljiva najdba v Turčiji, pirsinge obraza so uporabljali že v prazgodovini

U.C.
18. 9. 2024, 10.50
Posodobljeno: 18. 9. 2024, 11.15
Deli članek:

V Turčiji so v grobovih na neolitskem grobišču odkrili zanimivo najdbo, 100 kamnitih predmetov, za katere se je izkazalo, da so jih pokojniki uporabljali kot obrazni okras.

Antiquity Journal/X
Skica nakita, kot so ga na območju Turčije uporabljali neolitski kmetovalci.

Arheologi so grobove na neolitskem najdišču Bonçukl Tarla v Turčiji izkopavali leta 2012 in 2017. Datacije najdišča so pokazale, da gre za 11.000 let stare grobove odraslih in otrok iz obdobja neolitika, ko se je človek začel ukvarjati s poljedelstvom in živinorejo.

Glede na novo študijo, objavljeno v reviji Antiquity, so bili kamniti okraski, najdeni na najdišču, uporabljeni za luknjanje telesa in so se jih posluževali v prazgodovinskih običajih, obredih iniciacije, ko je mladostnik prestopil med polnoletne člane skupnosti.

Okraske izdelane iz apnenca, obsidiana in rečnih prodnikov so odkrili ob ušesih in v sluhovodih najdenih skeletov, ter tudi v predelu brade, vratu ali prsnega koša.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Raznolikost okraskov in njihova lega kaže na to, da so jih izdelovali in nosili kot pirsinge za ušesa in spodnjo ustnico. Temu pritrjuje tudi analiza zobovja pokojnika. Znanstveniki so na spodnjih sekalcih opazili znake obrabe, ki se ujemajo z zgodovinskimi in sodobnimi primeri nošenja labrets, kot se imenujejo pirsingi spodnje ustnice.

Pregled okostij je pokazal, da so obrazni nakit nosili zgolj odrasli, tako moški kot ženske, tovrstnih okraskov pa v grobovih otrok ni bilo.