Na Hrvaškem

Začelo se je rušenje luksuznega kampa v Tisnem, kjer radi dopustujejo tudi Slovenci

D.K.
18. 9. 2024, 09.39
Posodobljeno: 18. 9. 2024, 09.49
Deli članek:

V zadnjih petih letih je tu letovalo veliko turistov, med njimi tudi Slovenci, kamp pa je prejel številna priznanja. A nato je prišla gradbena inšpekcija.

Profimedia
Fotografija je simbolična

Po odredbi hrvaškega državnega inšpektorata se je začelo rušenje velikega luksuznega kampa v Tisnem na otoku Murter, poroča Dnevnik.hr. Kot navajajo, je gradbena inšpekcija lani izdala odločbo o odstranitvi nelegalno zgrajenih objektov, na katero se je investitor pritožil, pa tudi vse nadaljnje tri odločbe o globi, ker ni ukrepal po ugotovitvah inšpekcije.

Luksuzno letovišče v naravi je nastalo na temeljih več kot 40 let starega kampa, ki so se ga novi lastniki, podjetniška družina Pereković iz Zagreba, odločili posodobiti in vanj vložili kar 6 milijonov evrov.

Pereković: To je bil izjemen pritisk

Ugotovljeno je bilo, da je investitor v sklopu kampa in bazenov zgradil več stanovanjsko-poslovnih objektov za najem, nadstrešek s sončnimi kolektorji, parkirišče z podporno steno in športno igrišče, vse brez predhodno pridobljenega pravnomočnega gradbenega dovoljenja, pravijo inšpektorji.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Investitor ob tem trdi, da so bile v kampu postavljene mobilne hišice, kot v številnih kampih na Hrvaškem, in ne objekti.  "To je poročilo gospe inšpektorice, ki ga je podala, in potem se začne ta kaos. Zakaj, za kaj? Poglejte, to je bil ogromen pritisk, tudi na ministrstvu za turizem nam ne podaljšajo dovoljenja," pravi podjetnik Željko Pereković, oče lastnika kampa.

V začetku leta so jim namreč preklicali začasno gostinsko poslovno odločbo, ki je veljala do konca leta 2024, na ministrstvu za turizem in šport pa za zdaj o tem molčijo. "Zoper sklep z dne 18. januarja letos je gostinec Zelena luka d.o.o. Tisno sprožilo upravni spor pred Upravnim sodiščem v Splitu. Ker spor še ni v teku, se sklicuje na zakon o sodiščih, ki določa, da je prepovedana kakršna koli oblika vplivanja na sprejetje sodne odločbe," piše v odgovoru ministrstva za turizem in šport.

Prepoved obratovanja kampa in rušenje

Turistična inšpekcija je na podlagi razveljavljene odločbe na pragu poletja prepovedala obratovanje kampa, ki je lani prejel odločbo o odstranitvi in ​​3 odločbe o globi zaradi neizvedbe odstranitve. Na vse to se je investitor pritožil, upravno sodišče v Splitu pa je vse tožbe zavrnilo. "Ker je bil to, bom odkrito povedal, pritisk na sodnika, absolutno," pravi Pereković. Tako so se še naprej pritoževali in tako dočakali stroje izvajalca državnega inšpektorata, saj je bila prošnja za odlog rušenja zavrnjena. Pereković se ob tem jezi in meni, da bi bilo treba z rušenjem počakati na razsodbo zagrebškega upravnega sodišča.

Če je kriv, pravi, bo sam porušil! Investitor je do zdaj prejel obdolžilni predlog zaradi črne gradnje in kazensko ovadbo zaradi preprečitve uradnega dejanja. Ostaja pa vprašanje, ali je kamp zadnjih pet let sploh lahko deloval in sploh prejemal priznanja za najboljši kamp, med njimi resornega ministrstva, še piše Dnevnik.hr. 

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost