Avtomobilska industrija se sooča z vse večjim upočasnjevanjem povpraševanja, zlasti na Kitajskem. V zadnjem obdobju so za pretres v Evropi poskrbeli v Volkswagnu, zadeve niso nič kaj bolj rožnate v še enem nemškem velikanu. Če so pri proizvajalcu avtomobilov BMW na letni ravni za letos pričakovali povečanje števila dobav, po novem pričakujejo zmanjšanje. BMW po novem za letošnje poslovno leto napoveduje med šest- in sedemodstotno operativno maržo, medtem ko so v družbi prej pričakovali, da se bo ta gibala med osmimi in desetimi odstotki.
Prilagoditev napovedi je posledica ustavitve dobave in tehničnih ukrepov, povezanih z integriranim zavornim sistemom, ki ga zagotavlja dobavitelj. "Ustavitev dobave vozil, ki še niso v rokah kupcev, bo imela negativen učinek na svetovno prodajo v drugi polovici leta," so pri nemškem proizvajalcu avtomobilov zapisali v današnjem sporočilu za javnost.
Kot so dodali, tehnični ukrepi zadevajo več kot 1,5 milijona vozil in bodo v tretjem letošnjem četrtletju povzročili visoke dodatne stroške jamstva. Kot poročajo tuje agencije, so se po objavi sporočila delnice družbe pocenile za 7,1 odstotka, kar je največja dnevna pocenitev po marcu 2022.
Padcu delnic se niso izognili niti drugi nemški avtomobilski proizvajalci. Delnice Volkswagna so se denimo pocenile za 4,2 odstotka, delnice Mercedes-Benza pa za 3,7 odstotka, in sicer zaradi skrbi, da bi težave z dobavo delov lahko vplivale tudi na druga podjetja.