"Na sinovem grobu sem obljubila, da bom za vnukinjo naredila vse. Razen naju z možem nima nikogar več," je Helga povedala za Heute. Ko ji je konec septembra v 42. letu starosti nenadoma umrl sin, je bil to šok za celotno družino. Bil je oče samohranilec. Družini ni bilo vedno lahko, "vendar smo držali skupaj in prestali vse". Sin se je izučil za pisarniškega uradnika, a 15 let ni mogel najti stalne zaposlitve in se je preživljal s priložnostnimi deli.
Sin skrbno varčeval za prenovo hčerkine sobe
Leta 2016 je končno našel zaposlitev in delo opravljal do svoje smrti. Minimalno nadomestilo je pred tem prejemal devet mesecev med letoma 2015 in 2016, skupaj okoli 11 tisoč evrov. Po njegovi smrti pa je morala mati vse vrniti državi, do zadnjega centa. "To je dediščina moje vnukinje," je ogorčena Helga. Sin je namreč skrbno varčeval denar za prenovo hčerkine sobe. Ob smrti je bilo na njegovem računu 15. tisoč evrov, ki bi morali ostali hčerki. A kmalu po sinovi smrti je Helga prejela zahtevo MA40 po vračilu minimalnega dohodka, ki ga je prejemal.
Izgubila očeta in prihranke za prihodnost
Helga je vložila ugovor, ki pa ga je pristojno upravno sodišče zavrnilo. Za Heute so v MA40 pojasnili, da v konkretnem primeru nimajo manevrskega prostora, saj so zakonsko dolžni postopati na ta način. V primeru zapuščine MA40 "ugodnosti" terja nazaj v desetih letih, v primeru pokojnega bi se ta rok iztekel šele leta 2026. Helgi se to ne zdi pošteno: "Razumem, če so zakonski predpisi takšni in se moraš po njih ravnati. Toda v primeru moje vnukinje je to preprosto žalostno. Ona je že izgubila očeta. Ta denar bi bil nujen za njeno prihodnost."