Južna Afrika se sooča z najhujšo sušo v zadnjih desetletjih, v Namibiji so prejšnji mesec že izčrpali 84 odstotkov svojih zalog hrane, poročajo Združeni narodi. Pričakovano je, da se bo skoraj polovica prebivalstva Namibije v naslednjih mesecih soočila z visoko stopnjo pomanjkanja hrane.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
V takšnih razmerah je pričakovano, da se bo divjo plenjenje in ubijanje živali povečalo, zato so se oblasti odločile posredovati in zadeve vzeti v svoje roke. Odločili so se, da bodo sami kontrolirano odstrelili živali, ki niso ogrožene in tiste, ki so se preveč razmnožile. Odstrel živali bo potekal v parkih in območjih, kjer oblasti menijo, da število živali presega razpoložljive pašnike in zaloge vode, so zapisali v izjavi, ki je bila izdana za javnost v ponedeljek. "V ta namen bo odstranjenih tudi 83 slonov, njihovo meso pa dodeljeno programu za pomoč pri suši," so zapisali iz ministrstva za okolje, ter dodali, da država za iste potrebe načrtuje tudi usmrtitve povodnih konjev, bivolov, impal, modrih gnujev, zeber in elandov.
Poklicni lovci in pogodbena podjetja z vlado so zaenkrat že uplenili 157 živali in pridobili več kot 56.800 kilogramov mesa. "Ta ukrep je potreben in je v skladu z našim ustavnim mandatom, kjer se naši naravni viri uporabljajo v korist namibijskih državljanov," je sporočilo okoljsko ministrstvo. Ocenjuje se, da v zaščitenem območju, ki se razprostira prek petih južnoafriških držav (Zimbabve, Zambija, Bocvana, Angola in Namibija) živi več kot 200.000 slonov, zaradi česar regija velja za dom največje populacije slonov in odstrel 83 primerkov, ne bo bistveno škodoval njihovi populaciji, bo pa najbrž rešil marsikatero človeško življenje.