Kim Dotcom, ustanovitelj nekoč zelo priljubljenega spletnega mesta za izmenjavo datotek Megaupload, je ta teden izgubil 12-letni sodni boj, da bi zaustavil svojo deportacijo iz Nove Zelandije v ZDA, kjer mu želijo soditi zaradi obtožb o kršenju avtorskih pravic, pranju denarja in izsiljevanju.
Novozelandski minister za pravosodje Paul Goldsmith je v petek razkril, da se je odločil, da bodo Dotcoma predali ZDA, da se bo tam soočil s sojenjem, s čimer se je za zdaj končal pravni boj, ki traja že od leta 2012. Datum izročitve zaenkrat še ni bil določen, Goldsmith pa je dejal, da bo imel Dotcom možnost "kratkega časa za premislek in nasvet" o odločitvi.
Dotcom se je na dogodek odzval na omrežju X, kjer je Novo Zelandijo označil kot ubogljivo kolonijo ZDA in poudaril, da ne more biti odgovoren za vsebine, ki so jih uporabniki nalagali na Megaupload. "Ne skrbite, imam načrt," je Dotcom tudi še objavil na X ta teden, a ni pojasnil kaj je s tem pravzaprav mislil.
Saga se razteza že od dramatične aretacije Dotcoma leta 2012 v njegovi vilo v Aucklandu, skupaj z drugimi uslužbenci podjetja. Tožilci so povedali, da je Megaupload pridobil najmanj 175 milijonov dolarjev – večinoma od ljudi, ki so spletno mesto uporabljali za nezakonito prenašanje pesmi, televizijskih oddaj in filmov – preden ga je FBI zaprl v začetku istega leta.
Megaupload je najprej delovala v Hongkongu, nato pa so ZDA zasegle domeno in stran se je preselila na Novo Zelandijo. Poleg Dotcoma so bili leta 2012 aretirani še tehnični direktor Finn Batato, Mathias Ortmann in Bram van der Kolk, ki so vodili dotično stran. Ortman in van der Kolk sta lani priznala krivdo in bila obsojena, a bosta kazen prestala na Novi Zelandiji. Batato pa je vmes umrl.
Odvetniki finsko-nemškega milijonarja in drugih aretiranih so trdili, da so se uporabniki strani, ustanovljene leta 2005, sami odločili za piratsko gradivo, ne pa njeni ustanovitelji. Toda tožilci se s tem niso strinjali, trdili so, da je bilo podjetje Megaupload veliko kriminalno podjetje, ministrstvo za pravosodje pa ga je opisalo kot največji kazenski primer kršenja avtorskih pravic v zgodovini ZDA.
"Obožujem Novo Zelandijo. Ne odhajam," pa je v četrtek na X zapisal Dotcom, rojen v Nemčiji.