Zagorelo je v hladilnem sistemu jedrske elektrarne Zaporožje, največje jedrske elektrarne v Evropi, ki pa trenutno zaradi vojne v Ukrajini ne obratuje. Po navedbah Jevgenija Balitskega, ki ga je Moskva postavila za guvernerja pokrajine Zaporožje, je bil požar posledica ukrajinskega obstreljevanja mesta Energodar. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je na drugi strani navedel, da so požar zanetili ruski okupatorji. Dodal je sicer, da so »ravni sevanja v mejah normale.«
Požar so ponoči uspeli pogasiti. Po poročanju ruskih tiskovnih agencij TASS in Ria so glavnino požara pogasili do polnoči. V požaru je prišlo do poškodb hladilnega stolpa, a naj bi šlo za stolp, ki ni v obratovanju.
Po navedbah Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA), ki ima na lokaciji osebje, ni prišlo do poslabšanja jedrske varnosti, tako Rusija kot Ukrajina pa še vedno ne poročata o povišanih ravneh sevanja.
Strokovnjaki IAEA so v večernih urah slišali več eksplozij in videli črn oblak dima, ki se vije s severnega območja elektrarne, je agencija ZN zapisala na omrežju X. Po navedbah IAEA so jim iz nuklearke sporočili, da je hladilni stolp bil tarča napada brezpilotnih letal. V poznejši izjavi je IAEA sporočila, da so od pristojnih zahtevali takojšen dostop do prizadetega območja, da bi lahko ocenili škodo.
Ruska agencija za jedrsko energijo (Rosatom) je medtem v današnji izjavi Kijev obtožila "jedrskega terorizma". Ukrajinski državni operater jedrskih elektrarn Energoatom je na drugi strani s prstom pokazal na Ruse. Ocenjujejo, da so Rusi bodisi izvedli nameren požig bodisi je požar izbruhnil zaradi malomarnosti. Navedli so še, da ruske sile v hladilnih stolpih shranjujejo vojaško opremo in eksploziv. Nobena stran svojih trditev ni podkrepila s kakšnimi dokazi.
Ruske sile so območje največje evropske jedrske elektrarne zasedle kmalu po invaziji konec februarja 2022. Vseh šest reaktorjev odtlej praviloma miruje in ne proizvaja elektrike, območje elektrarne pa je bilo zaradi neposredne bližine frontne črte večkrat tarča obstreljevanja.