Vojni zločini

Glavni tožilec ICC zahteva aretacijo Netanjahuja

S.R.
20. 5. 2024, 13.43
Posodobljeno: 20. 5. 2024, 14.42
Deli članek:

Odločitev za vložitev zahteve za izdajo nalogov za aretacijo voditeljev Hamasa in Izraela, vključno s predsednikom izraelske vlade Benjaminom Netanjahujem, je danes naznanil glavni tožilec Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC) Karim Khan.

Profimedia
Izraelski premier Benjamin Netanjahu.

Kot je pojasnil Khan, je vložitev zahteve za izdajo nalogov za aretacijo voditeljev Hamasa in Izraela povezana z njihovimi dejanji v sedem mesecev trajajoči vojni v Gazi. Po navedbah Khana sodišče meni, da so izraelski premier Benjamin Netanjahu, izraelski obrambni minister Joav Galant ter na drugi strani voditelji Hamasa Jahja Sinvar, Mohamed Deif in Ismail Hanija odgovorni za vojne zločine in zločine proti človeštvu na območju Gaze in Izraela.

Kot poroča tiskovna agencija AP, mora o zahtevi odločiti senat treh sodnikov. Postopek, ki vključuje obravnavo dokazov, običajno traja približno dva meseca. Ker Izrael ni član ICC, Netanjahuju in Galantu ob morebitni izdaji nalogov za aretacijo ne grozi neposredna nevarnost, a lahko naletita na težave v primeru potovanja v države, ki so članice ICC. V teh državah bi jima morali ob vstopu nadeti lisice.

Kot je v izjavi za javnost pojasnil Khan, so »posledice uporabe stradanja kot metode vojskovanja, skupaj z drugimi napadi in kolektivnim kaznovanjem civilnega prebivalstva v Gazi, hude, vidne in splošno znane. [...] vključujejo podhranjenost, dehidracijo, hudo trpljenje in vse več smrti med palestinskim prebivalstvom, vključno z dojenčki, drugimi otroki in ženskami.« Po njegovih navedbah bi Netanjahu in Galant lahko bila odgovorna za izstrevljanje in stradanje civilistov. Med drugim je opozoril na izraelsko samovoljno omejevanje dobave humanitarne pomoči v Gazo, pa tudi na večkrat omejevanje oskrbe s pitno vodo in električno energijo med obleganjem Gaze. Izrael te očitke sicer vseskozi zanika. Trdijo, da pri dobavi humanitarne pomoči v Gazo ni nobenih omejitev. Še več, Izrael za težave pri dobavi humanitarne pomoči krivi Združene narode. Iz Združenih narodov odgovarjajo, da so njihovi humanitarni delavci pogosto tarča izraelskih napadov, obenem pa zaradi nenehnih bojev vseskozi delujejo v težavnih razmerah.

Khan se je dotaknil tudi masakra, ki ga je 7. oktobra lani izvedel Hamas in s katerim je sprožil odziv Izraela. Poudaril je, da je na lastne oči videl »pretresljive prizore teh napadov [...]« Za te grozote po njegovih besedah mora nekdo odgovarjati. Hamasovi voditelji so po njegovem mnenju odgovorni za iztrebljanje, ubijanje, zajetje talcev ter mučenje in izvajanje spolnega nasilja, poroča STA. Opozoril je, da obstajajo sumi, da so bili zajeti talci zadrževani v nečloveških razmerah, nekateri od njih pa tudi podvrženi spolnemu nasilju, vključno s posilstvom.

Po poročanju AP se domneva, da se Sinvar in Deif skrivata v Gazi, medtem ko se vodja palestinskega islamističnega gibanja Hamas Ismail Hanija nahaja v Katarju.