Resnica o nevidnem zobnem aparatu
Z naprednimi ortodontskimi metodami lahko danes do ravnih zob pridemo brez neprijetnosti, ki jih prinašajo klasični zobni aparati.

Ena najbolj priljubljenih sodobnih rešitev je sistem prozornih poravnalnikov, ki omogoča neopazno, udobno in učinkovito poravnavo zob. Toda kako deluje, komu je namenjen in ali resnično prinaša enake rezultate kot nesnemljiv aparat? O prednostih in omejitvah te metode smo se pogovarjali z dr. Gordano Čižmek, dr. dent. med., spec., ki ima bogate izkušnje z ortodontskim zdravljenjem.
Zdravljenje z nevidnim zobnim aparatom obsega nabor prozornih poravnalnikov, ki jih pacient nosi večino dneva; sname jih samo med jedjo in pri vzdrževanju ustne higiene in jih menja vsake sedem dni. Njihova naloga je postopno premikanje zob v želeni položaj. »Pacienti bi si pogosto želeli, da je obravnava s prozornimi poravnalniki popolnoma brez truda, a v resnici zahteva doslednost,« opozarja dr. Čižmek. Poravnalniki morajo biti v ustih vsaj 22 ur na dan, sicer se zdravljenje lahko podaljša ali ne doseže pričakovanih rezultatov.
Preberite tudi:
- Skrivnost trenutno najbolj priljubljenega izdelka za ustnice
- Recepti za blagodejne pomladne zvarke
- 5 slogov trendovskih frizur, ki jih bomo nosile letos
Postopek se začne z natančnim digitalnim posnetkom zob, na podlagi katerega se izdela personaliziran nabor poravnalnikov. Te uporabnik sam menjava tedensko oziroma po navodilih ortodonta, pri čemer vsak premakne zobe malce bližje idealnemu položaju. Obisk pri ortodontu je potreben le na 7 do 10 tednov. »Pacienti, ki natančno upoštevajo navodila, že kmalu opazijo spremembe,« pravi dr. Čižmek.

Je tak zobni aparat res udobnejši?
Velika prednost je njegova estetska neopaznost. Poravnalniki so skoraj nevidni, kar pomeni, da lahko pacient brez skrbi govori, se smeje in uživa v vsakdanjih situacijah brez občutka sramu in nelagodja. Prav tako ne povzroča draženja dlesni in ustne sluznice, saj v ustih ni žic ali kovinskih nosilcev.
»Pri klasičnih aparatih pogosto prihaja do ranic in nelagodja, saj žice in nosilci ob dotiku dražijo ustno sluznico, medtem ko so poravnalniki gladki in prijaznejši do mehkih tkiv ustne votline. Tudi napredovanje na vsako naslednjo stopnjo zdravljenja pri nevidnem zobnem aparatu je veliko bolj udobno in prijazno do pacientov, saj so sile, ki jih poravnalniki prenašajo na zobe, nežnejše in stalnejše,« pojasnjuje sogovornica.
Mnogi, ki razmišljajo o nevidnem zobnem aparatu, se sprašujejo, ali bodo poravnalniki vplivali na njihov govor. V prvih dneh po začetku nošenja lahko nekateri opazijo rahlo šušljanje, vendar se večina pacientov hitro prilagodi in po nekaj dneh govori povsem normalno. »Ključ do hitrejšega prilagajanja je, da z nameščenimi poravnalniki čim več govorimo, da se jezik in ustno mišičje čim prej prilagodijo in privadijo na 'novost' v ustih,« dodaja dr. Čižmek.
Lažje je poskrbeti za ustno higieno
Njegova velika prednost je lažje vzdrževanje ustne higiene. »Pacient poravnalnika preprosto sname, umije zobe kot običajno, očisti tudi poravnalnika in ju nato ponovno vstavi. Pri fiksnih aparatih je čiščenje precej bolj zapleteno in časovno obremenjujoče za pacienta,« razlaga strokovnjakinja. Samo nameščanje poravnalnikov ne povzroča dodatnega zastajanja hrane in pojava zobnih oblog ter omogoča preprosto čiščenje medzobnih prostorov.
Trajanje zdravljenja je odvisno od začetnega stanja zob in upoštevanja navodil ortodonta. Pri manjših korekcijah so prvi rezultati vidni že po nekaj mesecih, medtem ko zahtevnejše poravnave lahko trajajo leto in pol ali dve. »Pomembno je, da se pacient zaveda, da so za uspešnost ortodontskega zdravljenja, pa naj bo to s poravnalniki ali fiksnim aparatom, potrebno natančno upoštevanje navodil in redni preglede ter da aparat deluje le, ko je nameščen na zobeh. Zato je zelo pomembno dosledno nameščanje poravnalnikov,« še pravi dr. Gordana Čižmek.

Obenem poudarja: »Zdravljenje z nevidnim zobnim aparatom je zelo priljubljena metoda. Vendar se moramo zavedati, da zob ne premika 'plastika'. Material, iz katerega so izdelani poravnalniki, čepki, ki pomagajo pri premikih in fiksirajo poravnalnike za zobe, ter vsa digitalna orodja, ki jih ima terapevt na voljo pri izdelavi načrta obravnave, so le orodja, ki jih izkušen ortodont ali terapevt s svojim znanjem in izkušnjami uporabi, da pri svojih pacientih opravi kar se da udobno ortodontsko obravnavo in doseže cilj s polepšanjem estetike nasmeha ter ustvari boljše razmere za ohranjanje zdravja zob in ustne votline.«
Tako je pod vodstvom izkušenega ortodonta primeren za korekcijo tudi najtežjih nepravilnosti. Seveda pa ima vsak ortodontska metoda tako svoje prednosti, ki jih zna izkušen terapevt izkoristiti, kot pomanjkljivosti, ki se jim zna s pomočjo dodatnih tednik izogniti, kar to velja tako za obravnavo s poravnalniki kot fiksni aparatom.

So nevidni poravnalniki primerni tudi za otroke in najstnike?
Nevidni poravnalniki niso namenjeni samo odraslim, temveč obstajajo tudi različice, prilagojene otrokom in najstnikom. Pri mlajših otrocih lahko pomagajo pri širjenju zobnih lokov in ustvarjanju prostora za pravilno rast zob, s čemer se lahko izognemo zahtevnejšim posegom v odrasli dobi, kot so izdrtje zob in drugi kirurški posegi, pri mladostnikih pa omogočajo diskretno in udobno poravnavo brez klasičnih kovinskih aparatov. Ker so snemljivi, je skrb za ustno higieno lažja, vendar je za uspešno zdravljenje ključno, da jih otrok nosi po navodilih terapevta, vsaj 22 ur v dnevu.
»Vsak pacient je zgodba zase,« pravi dr. Gordana Čižmek. »Nekateri si želijo le majhne popravke, drugi si želijo s poravnavo zob povečati samozavest ali izboljšati ugriz. Najpomembnejše pa je, da skupaj poiščemo rešitev, ki bo za posameznika najboljša. Je odlična izbira za mnoge, a vedno poudarjam – ni čarobna bližnjica, ampak ortodontsko zdravljenje, ki zahteva predanost in potrpežljivost uporabnika na eni strani ter na drugi izkušenega terapevta, ki bo med obravnavo spremljal napredovanje in pacienta vodil. Ko pa se pacient na koncu pogleda v ogledalo in zagleda popoln nasmeh, ve, da je bilo vredno.«
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se