Zagonsko podjetje Elona Muska Neuralink je v sredo sporočilo, da se je del možganskega vsadka, ki so ga januarja letos vsadili v možgane tetraplegika Nolanda Arbaugha, delno pokvaril. Arbaugh je postal paraliziran od vratu navzdol po potapljaški nesreči leta 2016, s pomočjo vsadka, s katerim je lahko prek misli nadzoroval računalniški kurzor, pa je lahko "ponovno zaživel", kakor se je izrazil sam. Podjetje je marca predvajalo posnetek v živo z Arbaughom, ki je igral šah na računalniku, Neuralink pa je še aprila na objavi na spletnem dnevniku dejal, da je operacija dobro uspela.
A vendarle so v teh dneh razkrili, da vse ni šlo tako dobro in da je njihov poskus doživel v zadnjem mesecu nenadejano poslabšanje. Nekatere mikroskopske žice, ki zaznavajo aktivnost nevronov in pošiljajo brezžične signale na sprejmno enoto, so se namreč začele umikati iz tkiva, kar je povzročilo zmanjšanje zmogljivosti prenosa podatkov, kar je posledično okrnilo tudi delovanje vsadka. Pri Neuralinku niso razkrili, koliko mikroskopskih žic se je umaknilo iz tkiva, a so navedli, da zmanjšane zmogljivosti vsadka Arbaugha niso ogrozile, še vedno lahko normalno igra šah in da naj bi njihov sistem uporabljal približno osem ur na dan med tednom in pogosto celo 10 ur na dan ob koncu tedna.
Rešitev zmanjšanja zmogljivosti bodo skušali kompenzirati s spremenjenim algoritmom snemanja, izboljšanjem uporabniškega vmesnika in delu na izboljšanju tehnik za prevajanje signalov v premike kazalca, so zapisali na objavi na blogu. Neuralink naj bi sprva celo razmišljal o odstranitvi vsadka, vendar so ugotovili, da težava ne predstavlja neposrednega tveganja za Arbaughovo varnost.
Vmesnik možgani-računalnik ali BCI (BCI = brain-computer interface), ki so ga izumili Neuralinkovi znanstveniki omogoča predvsem pacientom s paralizo nadzorovati zunanje tehnologije samo z uporabo misli. Sistem poimenovan Link, beleži nevronske signale z uporabo 1024 elektrod v 64 nevronskih nitih, ki so tanjše od človeškega lasu.
Neuralink pa ni edino podjetje, ki se ukvarja s tovrstnimi tehnologijami na področju BCI sistemov, saj gre za zelo zaželjeno panogo tehnologije, ki bi lahko mnogim ljudem po celem svetu drastično izboljšala nivo življenja. Bo pa trajalo še nekaj časa, da podjetja dodobra stestirajo svoje izdelke, da bodo dovolj varni in učinkoviti za uporabo v komercialne namene. Zagotovo pa bo tisti, ki mu bo to uspelo prvemu, v znatni prednosti pred konkurenco.