McCain je dejal, da se Obama sam zavaja, ko govori o napredku v boju proti IS v Iraku in Siriji. "Nobenega razloga nimam, da bi verjel, da bomo s tem, kar delamo, lahko uničili IS," je povedal McCain. Naštel je več tisoč zračnih napadov na IS, ki je potem zasedla prestolnico iraške province Anbar Ramadi, še vedno pa nadzira polovico ozemlja Sirije.
Obama se je odločil, da bo za boj proti IS v Siriji uporabil nasprotnike režima predsednika Bašarja Asada, ki veljajo za zmerne. Kongres je za načrt urjenja 5400 pripadnikov zmerne opozicije na leto v treh letih v oporiščih Turčije in Jordanije namenil 500 milijonov dolarjev.
Carter pa je priznal, da trenutno urijo le 60 ljudi. Ameriški mediji so poročali, da jih je do nedavnega bilo nekaj več kot sto, vendar so pobegnili. Carter je povedal, da je le teh 60 borcev prestalo oster proces selekcije. Številka naj bi se povečala, saj so vrgli oko na okrog 7000 možnih kandidatov.
Obrambni minister ZDA je zagotovil, da je strategija boja proti IS pravilna, vendar pa je potrebno utrditi njeno izvrševanje, še posebej na terenu. Potrebna naj bi bila večja zaveza iraške vlade na vseh ravneh.
"Naša prizadevanja in sredstva niso v skladu s cilji, kar kaže na to, da ne zmagujemo. Če v vojni ne zmaguješ, potem izgubljaš," pa je vztrajal McCain.