Kaloh in Gregorič in še kdo

Bodo poslanci ustanovili skupino prijateljstva z Rusijo?

G.G./STA
20. 2. 2025, 17.29
Posodobljeno: 20. 2. 2025, 17.45
Deli članek:

V dneh, ko se je ameriški predsednik Donald Trump približal ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu, se tudi nekaj slovenskih poslancev nagiba proti Moskvi. Nepovezani poslanec Dejan Kaloh je napovedal, da bo s poslancem Svobode Miroslavom Gregoričem ustanovil parlamentarno skupino prijateljstva z Rusijo.

Sa.R.
Dejan Kaloh pravi, da je bi novo ustanovljena skupina delovala v funkciji izražanja pripravljenosti na dialog in mir.

Kaloh je v sredo na družbenem omrežju X zapisal, da so pogovori med predstavniki Rusije in ZDA, ki so v torek potekali v Rijadu, pomemben korak na poti h končanju vojne v Ukrajini. Parlamentarna skupina prijateljstva z Rusijo pa bi po njegovem mnenju omogočila dodaten dialog na parlamentarni ravni, ki bi dopolnjeval uradne diplomatske kanale, ko bi bilo to možno.

"Aktivna nevtralna drža in pripravljenost za dialog bi povečala slovensko prepoznavnost na mednarodnem parketu, ki je v času te vladne garniture resnici na ljubo povsem minorna," je zapisal Kaloh in nadaljeval: "Parlamentarna skupina prijateljstva z Rusko federacijo (za mir) ne bi pomenila odobravanja politike trenutnega ruskega vodstva, temveč bi bila v funkciji izražanja pripravljenosti na dialog in mir. Slovenija bi lahko v EU in širše tudi sicer promovirala mirovne pobude in postala glas dialoga v nasprotju s politiko izključevanja."

Sašo Švigelj
Miroslav Gregorič

grawe, zavarovanje, zavarovalnica, zivljenjsko-zavarovanje

Gospodarstvo

Vas zanima edinstvena priložnost s stabilnimi donosi in nizkim tveganjem?

Spletni portal N1 poroča, da je pobuda za ustanovitev skupine prijateljstva z Rusijo prišla s strani poslancev Svobode Miroslava Gregoriča in Lene Grgurevič. Gregorič je za N1 povedal, da si ne želijo, da bi se Rusi vojskovali v Ukrajini in da je njihov glavni cilj premirje v Ukrajini.

V poslanski skupini Gibanja svoboda so danes v odzivu poudarili, da ima vsak poslanec legitimno pravico sodelovati v kateri koli skupini prijateljstva državnega zbora. O sodelovanju v določeni skupini prijateljstva ne odloča poslanska skupina, ampak gre za individualno odločitev vsakega posameznega poslanca, so pojasnili in dodali, da svojim poslancem ne preprečujejo oblikovanja skupin prijateljstva in sodelovanja v njih.

S sodelovanjem v skupinah prijateljstva lahko poslanci izmenjujejo mnenja, izkušnje in dobre prakse s predstavniki drugih parlamentov na področjih skupnega interesa. Skupine prijateljstva lahko sodelujejo tudi s tujimi diplomatsko-konzularnimi predstavništvi in tako še dodatno krepijo dialog ter sodelovanje med državami.

V DZ je sicer v preteklosti že delovala skupina prijateljstva z Rusijo, a so jo po začetku ruske invazije v Ukrajini leta 2022 razpustili.